10 mýtov o ZUBOCH, ktorým sme doteraz verili

Namiesto čistenia zubov stačí jablko, zuby múdrosti bolia, rastú krivo a musia sa vytrhnúť. Za stav zubov môže dedičná dispozícia a tak ďalej. Mýty a omyly, ktoré sú zavedené používaním, je niekedy ťažké vyvrátiť. Pozrite sa na najčastejšie.

Cukor je hlavným nepriateľom našich zubov.

V skutočnosti by sme mali obviňovať „zlé baktérie“, ktoré produkujú kyselinu, pre naše dutiny. Zvyšky sacharidov na našich zuboch sú potravou pre tieto baktérie. Samozrejme, cukor je tiež uhľovodík, ale mnoho ďalších výrobkov – dokonca aj „zdravé“ ovocie alebo obilniny – patria do tejto kategórie.

Tehotné ženy nemôžu navštíviť zubára

Naopak, ak je zápal v ústnej dutine tehotnej ženy, musí sa rýchlo odstrániť. Hlavný strach tehotných žien súvisí so skutočnosťou, že lieky proti bolesti môžu ovplyvniť plod. Napriek tomu nemusíte pri zákroku v kresle trpieť: moderný výskum naznačuje bezpečnosť lokálnych anestetík.

Avšak musíte vždy varovať zubára, že ste tehotná.

Môžete sa vyhnúť fixácii mliečnych zubov.

Mliečne zuby majú často tenkú sklovinu a v dôsledku toho sú menej chránené pred baktériami.

Zanedbaná dutina v mliečnom zube môže spôsobiť hnisavý zápal, ktorý neskôr poškodí trvalý zub.

Ak chcete dobre vyčistiť zuby, musíte použiť tvrdú kefku.

V skutočnosti môžete použiť mäkkú kefku. Niektorí zubári dokonca odporúčajú tak urobiť, aby ste nepoškodili ďasná a sklovinu. Hlavnou vecou je dodržiavať jednoduché pravidlá: čistiť zuby dvakrát denne a každé tri až štyri mesiace vymeniť kefku.

Po jedle musíte použiť špáradlo.

Ak máte po každom jedle chuť vyčistiť zuby pomocou špáradla, je to zvonček: je čas navštíviť svojho zubára.

Čím častejšie si čistíte zuby, tým sú zdravšie.

Čistenie zubov príliš často môže viesť k opotrebovaniu skloviny a ochoreniam zubov kvôli abrazívnym vlastnostiam zubnej pasty. Je lepšie opláchnuť ústnu dutinu špeciálnou ústnou vodou medzi ranným a večerným čistením.

Bolesť zubov vždy súvisí s dutinou.

Môže existovať niekoľko dôvodov bolesti zubov okrem dutiny: citlivosť zubov, zápal dentálnej buničiny alebo ďasien atď. Problém nie je vždy v ústnej dutine. Môže to byť napríklad sinusitída.

Iba zubár môže zistiť dôvod.

Ak vám vypadne plomba, zub nemusí byť opäť vŕtaný. Stačí ju len doplniť.

Výplne sú vyrobené zo spoľahlivého materiálu a nevypadnú bez dôvodu. Najčastejším problémom je vývoj dutiny pod náplňou a zničenie zubných tkanív.

Musíte odstrániť zub múdrosti.

Ak sú zuby múdrosti úplne zdravé, nie je potrebné ich odstrániť.

Zuby by sa mali po raňajkách očistiť.

Toto stanovisko existuje aj medzi zubármi. Napriek tomu dnes väčšina z nich tvrdí, že je žiadúce, vyčistiť si zuby pred jedlom.

Počas spánku sa prítok slín spomaľuje a to je dôvod, prečo sa baktérie a plaky nahromadia v ústach cez noc. Ak si pred raňajkami neumyjete zuby, všetky tieto veci idú priamo do vášho žalúdka.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Tiez sa Vam moze pacit