10 prírodných jednoduchých spôsobov ako vyliečiť pálenie záhy a žalúdočný reflux bez liekov!

Heart burn

Lieky verzus príroda na pálenie záhy

Problémom farmaceutických liekov je vytváranie nedostatku žalúdočnej kyseliny, ktorý potom spôsobuje tráviace ťažkosti a rôzne metabolické poruchy. Navyše, tieto lieky často obsahujú hliník, ktorý je pre telo toxický a môže viesť až k poškodeniu mozgu. Oveľa lepším riešením sú niektoré prírodné látky a tiež jednoduché zmeny životného štýlu. Prírodné prístupy dokážu problémy s pálením záhy vyriešiť rovnako dobre, ak nie lepšie ako lieky a navyše bez neželaných vedľajších účinkov liekov. Už napríklad taká zmena stravovania či polohy, v ktorej spíte, vedia výrazne znížiť prejavy žalúdočného refluxu a citeľne zlepšiť kvalitu vášho života.

10 prírodných spôsobov liečby refluxu a záhy:

1. Neprejedajte sa

Na vrchole žalúdka sa nachádza sval v tvare krúžku, ktorý sa pravidelne otvára pri prechode potravy z pažeráka do žalúdka a následne sa uzatvára. U ľudí so žalúdočným refluxom je tento sval často oslabený alebo dokonca úplne nefunkčný. Jeho nedostatočné uzavrete sa môže vyskytnúť aj vtedy, ak je na neho vyvíjaný veľký tlak. K tomu zvyčajne dochádza pri prejedaní sa alebo vtedy, keď je žalúdok plný. Prestaňte sa preto prejedať alebo jesť príliš veľké porcie.

2. Schudnite

Zvyšovanie tlaku na sval uzatvárajúci žalúdok nastáva aj pri nadmernom množstve tuku v brušnej dutine. Ide o ochorenie známe pod názvom hernia hiatus. Postihnúť môže nielen ľudí s nadváhou, ale napríklad aj tehotné ženy. Ak vás trápi žalúdočný reflux, pokúste sa zhodiť aspoň zopár kíl. Výsledok v podobe zmiernenia ťažkostí by sa mal dostaviť takmer okamžite. Vy potom budete vedieť, či nadváha bola tou pravou príčinou vášho pálenia záhy.

3. Prejdite na nízkosacharidovú diétu

Stále viac a viac výskumov ukazuje na to, že strava s nízkym obsahom cukrov a sacharidov účinne zmierňuje mieru žalúdočného refluxu. Príčou je zrejme to, že nestrávené cukry podporujú množenie baktérií a zvyšovanie tlaku v brušnej dutine. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že ide o hlavnú príčinu tohto ochorenia. Problémom môžu byť dokonca aj doplnky stravy obsahujúce prebiotickú vlákninu. Tá totiž podporuje rozmnožovanie baktérií produkujúcich plyny.

4. Obmedzte príjem alkoholu

Konzumácia alkoholu preukázateľne zhoršuje príznaky ochorenia. Vedie k zvyšovaniu koncentrácie kyseliny v žalúdku a uvoľňovaniu svalu, ktorý zviera prívod do žalúdka. Štúdie ukázali, že už aj mierne popíjanie alkoholu môže vyvolať pálenie záhy. Platí to rovnako o tvrdom alkohole, aj o pive či víne.

5. Nepite príliš veľa kávy

Štúdie ukázali, že aj káva má vplyv na sval uzatvárajúci žalúdok, ktorý dočasne oslabuje. Predpokladá sa, že príčinou je kofeín. Naopak, pitie kávy bez kofeínu prejavy pálenia záhy zvykne znižovať. V jednej štúdii však bol účastníkom podaný kofeín vo vode a vtedy u nich k zhoršeniu príznakov refluxu nedošlo. Zdá sa, že kofeín pôsobí spolu s ostatnými látkami v káve. Výsledky preto nie sú definitívne a do istej miery to zrejme závisí aj od konkrétneho človeka, ako reaguje na kávu. Skúste dočasne znížiť pitie kávy a uvidíte, ako to na vás bude pôsobiť.

6. Žuvajte žuvačku

Viaceré štúdie potvrdili, že žuvanie žuvačky má priaznivý vplyv na zmierňovanie pálenia záhy. Zvlášť účinné sa ukázali žuvačky, ktoré obsahovali bikarbonáty. Na znížení pálenia záhy sa podieľa aj zvýšená tvorba slín, ktoré riedia a zbavujú pažerák kyselín.

7. Vyhýbajte sa surovej cibuli

Výskum potvrdil, že konzumácia jedál obsahujúcich surovú cibuľu zvyšuje pálenie záhy v porovnaní s rovnakými jedlami, ktoré cibuľu neobsahovali. Príčinou je zrejme tvorba plynov a obsah vlákniny v cibuli, ktorá podlieha procesu fermentácie. Navyše, aj samotná cibuľová šťava má potenciál dráždiť výstelku pažeráka a zhoršovať príznaky žalúdočného refluxu.

8. Obmedzte pitie sýtených nápojov

Jedna pozorovacia štúdia ukázala, že ľudia, ktorí často pijú bublinkové nápoje vykazovali zhoršenie príznakov pálenia záhy. Okrem toho, viaceré štúdie došli k záveru, že tento druh nápojov oslabuje sval zvierajúci žalúdok.

9. Nepite príliš veľa džúsov z citrusov

Jedna štúdia vykonaná na 400 pacientoch s pálením záhy zistila, že pitie pomarančového a grapefruitového džúsu zhoršovali príznaky tohto ochorenia. Problémom nie je ani tak samotná kyslosť uvedených džúsov. Dokonca aj pomarančový džús s neutrálnym pH zhoršoval symptómy. Problémom je skôr to, že niektoré látky v týchto šťavách dráždia výstelku pažeráka.

10. Jedzte menej čokolády

Pacientom so žalúdočným refluxom sa občas zvykne odporúčať, aby limitovali konzumáciu čokolády. Dôkazy však nie sú príliš silné, pretože zatiaľ iba jedna pomerne malá štúdia ukázala, že denná konzumácia 120 gramov čokolády oslabovala žalúdočný zvierač. Iná štúdia zasa ukázala, že čokoláda zvyšuje kyslosť v žalúdku. Na potvrdenie účinku čokolády na pálenie záhy však budú musieť byť vykonané ďalšie štúdie.

Tiez sa Vam moze pacit