10 príznakov hormonálnych zmien, ktoré väčšina žien ignoruje

Hormóny sú súčasťou našich životov a v mnohom nás ovplyvňujú. Nikdy nás však nenapadne, aké sú skutočne dôležité, až kým sa nezačne prejavovať nejaký závažný problém. V dôležitých medzníkoch vášho života sú prítomné aj vaše hormóny. Niektoré zmeny však môžu mať nepríjemné vplyvy na váš každodenný život. Je čas zistiť, ako do budúcna budete vedieť, že za určitý problém sú zodpovedné práve hormóny.

Únava

hormony1
vintagegal.com

Všetci sa občas cítime unavene. Ak však takáto únava trvá príliš dlhý čas, je to pravdepodobne vinou hormónov. Ak máte v tele príliš veľa progesterónu, niet divu, že sa cítite ospalo.

Nespavosť

hormony2
schoolforbirds.com

Ak je naopak obsah progesterónu nízky, môžete mať problém so spánkom a samotným zaspávaním.

Problémy s pamäťou

hormony3
giphy.com

Zmeny v estrogénoch a progesterónoch môžu mať vplyv aj na vašu myseľ. Môžete ľahšie zabúdať a niekedy sa vám ťažšie rozmýšľa. Rovnako to však môže súvisieť s ochorením štítnej žľazy alebo s iným ochorením, preto ak máte nezvyčajnú “hmlu” v pamäti, tak sa poraďte so svojím lekárom.

Tvrdohlavé akné

hormony4
stylecraze.com

Je normálne, že keď sa blíži menštruácia, tak sa nám na tvári tvorí viac akné ako zvyčajne. V prípade, že máte problémy s pleťou, môžete mať zvýšený obsah androgénov. To spôsobuje, že vaše mazové žľazy pracujú na plné obrátky a póry sa ľahšie upchávajú.

Problémy so žalúdkom

Portrait of woman with stomach ache sitting sofa

Portrait of woman with stomach ache sitting sofa

themominmemd.com

Existuje mnoho dôvodov, prečo mávame časté bolesti brucha. Môže to byť spôsobené aj výkyvom hormónov, najmä v prípade, že je na to váš žalúdok citlivý.

Bolesti hlavy

hormony6
powerlisting.wikia.com

Aj tu platí, že bolesť hlavy môže spôsobovať mnoho faktorov. Ak vás ale hlava bolí približne v rovnaký čas každý mesiac, môže to byť v dôsledku klesania estrogénu v tele.

Zmeny prsníkov

hormony7
checkpregnancy.com

Toto je jedna z vážnejších vecí. Ak vykonávate pravidelne kontrolu svojich prsníkov, tak viete, že niekedy sú na dotyk rozdielne. Je to podľa toho, či estrogén v tele stúpa alebo klesá. Ak však zistíte akúkoľvek zmenu, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára.

Návaly tepla a nočné potenie

hormony8
dailymail.co.uk

Toto sú príznaky, ktoré sa väčšinou objavujú u žien, ktoré sú už v zrelšom veku. Zvyčajne sú takéto zmeny spôsobené nedostatkom estrogénu.

Zmeny nálad

hormony9
balancecolumbus.com

Náhle zmeny nálad sú spôsobené tým, že estrogén sa “zahráva” s niektorými chemickými látkami v mozgu, ako napr. dopamín alebo serotonín. Preto ste raz veselá a o pár minút vás môže ľahko niečo rozosmútiť.

Zvýšená chuť do jedla

hormony10
healthyeating.sfgate.com

Keď vo vašom tele estrogén klesá, má to vplyv na ďalší hormón, a to leptín. Ten ovláda to, ako veľmi hladní sa cítite.

Samozrejme, mnoho z týchto príznakov je úplne normálnych v živote ženy. Ak však nemáte z niečoho dobrý pocit, alebo sa vyskytli nezvyčajné problémy, ktoré ste predtým nemali, poraďte sa so svojím lekárom.

zdroj: diply.com

Tiez sa Vam moze pacit