4 spôsoby ako zastaviť ustupujúce ďasná a paradentózu

Ustupujúce ďasná a paradentóza sú nadmieru znepokojivým zdravotným problémom vyskytujúcim sa u ľudí nielen v staršom veku, ale často aj u mladých.

Takto postihnuté ďasná sú nielen bolestivé, no vedú aj k vzniku medzier medzi zubami, v ktorých sa ukladajú patogénne baktérie a vzniká zubný kameň. Ten dané ochorenie potom ešte viac urýchľuje.

Podľa portálu WebMD, ustupujúce ďasná vedú k ťažkým poškodeniam tkanív držiacich zuby a tiež ku škodám na kostnej štruktúre zubov.

Následkom potom býva uvoľňovanie a vypadávanie zubov.

A tu pre vás máme 4. Najlepšie spôsoby ako sa jej zbaviť!:

1. Zelený čaj

Japonská štúdia publikovaná Americkou dentálnou asociáciou zistila, že pravidelná konzumácia zeleného čaju vie byť veľmi nápomocná pre zdravie zubov a ďasien.

Štúdia spozorovala, že pri pití zeleného čaju došlo k ústupu týchto 3 indikátorov ochorení ďasien a paradentózy:

  • hĺbka paradentóznych ložísk
  • odlepovanie ďasien od zubov
  • krvácanie

Predpokladom bola každodenná konzumácia aspoň jednej šálky zeleného čaju.

2. Aloe Vera

O nespočetných zdravotných účinkoch Aloe vera ste už určite počuli. No a zdá sa, že zastavenie paradentózy je ďalšou možnosťou jej využitia.

Štúdia publikovaná v Žurnále indickej spoločnosti periodontológie nazýva Aloe vera„upokojujúcim a hojivým liekom na paradentózu“. Štúdia skúmala 15 ľudí a zistila, že ak bol gél (dužina) z Aloe vera aplikovaná priamo na ďasná, došlo k výraznému zníženiu ich chorobnosti.

Nebojte sa, toto zistenie neznamená, že máte hneď lámať listy Aloe vera, aby ste z nich každý deň získavali čerstvú dužinu.

Malo by úplne postačovať aj užívanie rôznych produktov ústnej hygieny ako sú zubné pasty alebo dentálne vody, ktoré obsahujú výťažky z Aloe vera.

3. Eukalyptus

Portál WholeHealthMD uvádza, že Eukalyptus, ako silná protizápalová bylinka, je výborná na potláčanie ochorení s ustupujúcimi ďasnami.

Vďačí za to hlavne svojim antibakteriálnym vlastnostiam, ktoré potláčajú rast škodlivých baktérií v ústach zodpovedných za ustupovanie ďasien.

Na vyrobenie si vlastnej dentálnej vody sa odporúča zmiešať nasledovné 2 suroviny:

  • 2 čajové lyžičky eukalyptového oleja (pozor, nie esenciálneho, ten sa dávkuje iba na kvapky)
  • 1 pohár teplej vody

4. Vitamín C

Podľa stránky PerioProtect je vitamín C dlhodobo osvedčeným prostriedkom na zastavenie opuchov, krvácania a ústupu ďasien.

Kalifornská univerzita v San Franciscu uskutočnila 14 týždennú štúdiu, ktorá zistila, že závažnosť ochorení ďasien sa po zvýšení príjmu vitamínu C výrazne znížila.

Platí to aj opačne, zníženie príjmu vitamínu C vedie k zhoršovaniu príznakov ustupujúcich ďasien a paradentózy.

zdroj: https://fr.pinterest.com/

Tiez sa Vam moze pacit