6 príznakov intolerancie lepku o ktorých ste možno ani netušili

1. Kuracia koža

Ľudové pomenovanie tohto ochorenia je aj kuracia koža. Zvyčajne sa objavuje na zadnej časti rúk a stehien. Jej hlavnou príčinou býva nedostatok omega-3 mastných kyselín, ktorý je dôsledkom deštrukčných procesov v čreve, vyvolaných práve lepkom.

2. Časté a vytrvalé bolesti hlavy

Neprechádzajúce alebo často sa vyskytujúce bolesti hlavy sú tiež znakom lepkovej intolerancie. Samozrejme, bolesti môžu byť spôsobené aj inými faktormi, ako napríklad dehydratáciou či stresom. Ak vylúčite ostatné možnosti, často ostane potenciálnym vinníkom práve lepok. Vždy, keď bolesti hlavy dlho neustávajú, je vhodné navštíviť lekára, aby vám pomohol odhaliť ich príčinu.

3. Autoimunitné ochorenia

Jedná sa hlavne o nasledovné choroby: Hašimotova tyreoditída, lupus, reumatoidná artritída, skleroderma, ulcerózna kolitída, psoriáza a skleróza multiplex.

4. Ťažkosti s trávením

Jedny z najčastejších symptómov citlivosti a neznášanlivosti lepku sú tráviace problémy ako plynatosť, hnačka, nadúvanie alebo pretrvávajúca zápcha. U detí sa najčastejšie jedná práve o zápchu.

5. Závrate

Ďalším prejavom citlivosti na lepok bývajú závrate, točenie hlavy, či pocity, že ste vyvedení z rovnováhy.

6. Chronická únava

Chronická únava môže byť dôsledkom faktorov, ktoré je ľahké napraviť, ako napríklad dehydratácia či nedostatok spánku. Existujú však aj vážnejšie príčiny, ktoré poznamenávajú výskyt nejakého ochorenia alebo alergie. Medzi ne patrí aj intolerancia na lepok. Tá sa prejavuje nielen únavou, ale napríklad aj zahmlenou mysľou, vyčerpanosťou alebo problémami so sústredením. V takýchto prípadoch sa odporúča návšteva lekára, ktorý ju pomocou vyšetrení dokáže odhaliť. Dnes takéto testy na Slovensku vykonávajú dokonca aj mnohé lekárne.

7.Fibromyalgia

Často pacienti, ktorým je diagnostikovaná fibromyalgia, majú zároveň intoleranciu na lepok, o ktorej však nevedia.

Tiez sa Vam moze pacit