ŽENY POZOR! 6 príznakov tichého zabijaka – rakoviny vaječníkov, ktoré určite neignorujte!

vaječníkov vaječníkov

Len v tomto roku bude na Slovensku 400 žien diagnostikovaných a 250 umrie na rakovinu vaječníkov. Vzhľadom na to, že sa jedná len o jediný druh rakoviny, sú tieto čísla priam devastačné.

Hlavnou príčinou tohto stavu je, že rakovina vaječníkov patrí medzi tie, ktoré sa najťažšie diagnostikujú.

Jej príznaky sa často zamieňajú s bežnými zdravotnými stavmi a mnohé ženy si neuvedomujú riziko, až kým nie je príliš neskoro.

Riziká a zložitá diagnostika rakoviny vaječníkov

Rakovina vaječníkov sa začína, ako sa dá očakávať, vo vaječníkoch. Ide o pomerne malé reprodukčné orgány ženy, v ktorých sa tvoria vajíčka.

Ak sa toto ochorenie nezistí včas, rakovina sa začne rýchlo šíriť do ďalších reprodukčných orgánov. Najčastejším druhom rakoviny vyskytujúcim sa na vaječníkoch je až v 90% prípadoch takzvaný epiteliálny karcinóm.

Aj napriek tomu, že ide o pomerne bežný typ nádoru, lekári aj v dnešnej modernej dobe majú s jeho odhalením dosť veľké ťažkosti.

V čase, keď sa obyčajne zistí, býva už neskoro. Preto je dôležité poznať skoré príznaky tohto druhu rakoviny a ich včasné zaregistrovanie, ak sa objavia.

6 skorých príznakov rakoviny vaječníkov

Takže na ktoré príznaky si treba dávať pozor a všímať si ich? Ide o nasledovné:

1. Pretrvávajúce bolesti v oblasti panvy

Ak mávate chronické neutíchajúce bolesti v oblasti panvy, ide o jasný signál, že niečo nie je v poriadku.

Môže sa jednať o nezhubnú cystu na vaječníku, ale aj o rakovinu.

Preto bude lepšie, ak vyhľadáte lekársku pomoc. Platí to hlavne vtedy, keď bolesť trvá dlhú dobu a štandardné lieky proti bolesti pomáhajú len málo alebo dočasne.

2. Nafúknuté brucho

Nafúknuté brucho je signálom toho, že v brušnej dutine sa zrejme nachádza nadbytočná tekutina.

Pravidelne sa preto sledujte. Ak spozorujete na sebe príznaky opuchov alebo častého nadúvania, nemusí ísť len o ťažkosti s trávením, ale aj o možné rakovinové ochorenie.

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, vyhľadajte pomoc lekára.

3. Ťažkosti s močením

Časté alebo nevýrazné močenie je ďalším možným príznakom problémov s vaječníkmi.

Nádor a prípadný zápal s opuchom na vaječníkoch môže tlačiť na močový mechúr a močovody, čo spôsobuje buď časté močenie, alebo ťažkosti so slabým prúdom moču.

Tento príznak je obzvlášť ľahké prehliadnuť a pripísať ho na účet bežným zápalom močových ciest, ktoré sa u žien vyskytujú pomerne často.

4. Problémy s jedením

Rakovina vaječníkov má potenciál narušiť hormóny kontrolujúce metabolizmus. Môžete sa potom cítiť plnšia dlhšiu dobu, následkom čoho býva znížená konzumácia potravy.

Ak sa vás to týka, navštívte pre istotu lekára.

5. Špinenie medzi menštruáciami

Keď spozorujete nezvyčajný výtok v čase medzi dvoma menštruáciami, môže sa jednať o viacero príčin, medzi ktoré, bohužiaľ, patrí aj možná rakovina vaječníka.

Na jej vylúčenie je vhodné vyhľadať pomoc gynekológa, aby vykonal príslušné testy.

6. Zmeny v pravidelnosti stolice

Zmeny vo frekvencii stolice nemusia hneď znamenať rakovinu. Často sa jedná o bežné problémy s trávením, stavy po užívaní antibiotík, málo vlákniny v strave a podobne.

Ak však tieto zmeny trvajú dlhšie alebo sa k nim pridružia aj niektoré z predošlých príznakov, teoreticky môže ísť aj o rakovinu vaječníkov.

V prípadoch kedy zaznamenáte dlho trvajúce hnačky, zápchu alebo iné zmeny týkajúce sa vyprázdňovania čriev, konzultujte to so svojim lekárom.

Záver

Ako bolo aj v článku neraz spomenuté, mnohé príznaky môžu byť spôsobované inými ochoreniami. Často sa tak prehliadajú a nepripisuje sa im náležitý význam.

Preto sa pre istotu pravidelne monitorujte a ak spozorujete viacero uvedených príznakov súčasne alebo ich dlhšie pretrvávanie, neváhajte vyhľadať odpornú pomoc.

zdroj: https://www.davidwolfe.com/6-signs-ovarian-cancer/

Tiez sa Vam moze pacit