6 vecí, ktoré máte v domácnosti pravdepodobne aj vy a spôsobujú rakovinu!

1) Niektoré druhy šampónov

Mnohé bežné šampóny majú vysoký obsah toxických ingrediencií. Problém je, že neexistujú štúdie, ktoré by potvrdzovali ich zdravotnú nezávadnosť.

Najnebezpečnejšie látky, ktoré sa v nich nachádzajú sú:

  • sodium lauryl sulfát (SLS)

  • sodium laureth sulfát (SLES)

  • parabény

  • umelé vône a farbivá

  • polyethylén glykol (PEG)

  • formaldehyd

  • lanolín

Namiesto nich používajte prírodné bio alebo doma vyrobené šampóny. Recepty sa dajú nájsť na internete.

2) Vonné sviečky

Americká organizácia na ochranu spotrebiteľov uskutočnila štúdiu, v ktorej zistila, že až 40% sviečok (prevažne vonných) obsahujú v knôte olovo. Keďže vonné oleje zmäkčujú vosk, výrobcovia doň tiež pridávajú ďalšie nebezpečné látky na jeho posilnenie či stuženie. Takéto sviečky uvoľňujú do ovzdušia až 5 krát viac olova než je bezpečný limit pre deti. Vystavenie sa nadmernému množstvu olova môže viesť k mnohým zdravotným problémom, ako sú problémy so správaním, hormonálna nerovnováha a ťažkosti s učením. Na predchádzanie týmto problémom by ste mali používať sviečky so včelím voskom a čisto bavlneným knôtom.

3) Osviežovače vzduchu

Mnohé osviežovače vzduchu obsahujú nestále organické zlúčeniny, karcinogény a iné toxické látky ako napríklad estery ftalátov. Podľa jednej štúdie vykonanej Úradom na ochranu prírodných zdrojov, ktorá preskúmala 13 bežných domácich osviežovačov vzduchu, väčšina z nich obsahovala látky, ktoré zhoršujú astmu a spôsobujú ochorenia reprodukčných orgánov. Ďalšia štúdia uskutočnená na Univerzite vo Washingtone v roku 2008 zistila, že osviežovače vzduchu vypúšťajú chemikálie, ktoré sú podľa predpisov považované za škodlivé, toxické a karcinogénne.

4) Spreje proti hmyzu

Napriek tomu, že spreje proti hmyzu považujeme za neškodné pre človeka, väčšina z nich obsahuje potenciálne nebezpečné až karcinogénne látky.

Platí to tak pre človeka, ako aj pre domáce zvieratá.

Jednými z najpoužívanejších a zároveň nejnebezpečnejších chemikálií sú permetrín, organofosfáty a karbamáty.

5) Závesy do sprchy

Závesy do sprchy z plastov obsahujú toxické látky známe ako nestále organické zlúčeniny (VOC).

Uvedené látky sa dostávajú do sprchy, vzduchu aj širšieho prostredia prostredníctvom vody.

6) Potreby na maľovanie

Výskum ukázal, že niektoré potreby na maľovanie ako sú rozpúšťadlá, akrylové farby, epoxid, trvalé fixky a gumové cementové lepidlá obsahujú škodlivé chemikálie spájané s rakovinou, alergiami a poškodeniami orgánov.

Tieto toxíny sú obzvlášť nebezpečné pre deti, ktoré sú na ne oveľa viac citlivé ako dospelí, pretože ešte nemajú plne vyvinutý imunitný systém a vyšší metabolizmus.

Skúste si preto pri maľovaní a iných rekonštrukciách bytu zadovážiť netoxické alternatívy k bežným potrebám na maľovanie. Prípade si ich vyrobte sami.

7) Antipersipranty

Drvivá väčšina komerčných antipersirantov a deodorantov obsahuje viaceré látky, u ktorých bola preukázaná súvislosť s rakovinou, hlavne rakovinou prsníka.

Problematické sa javia hlavne zlúčeniny hliníka.

Keď tieto produkty ostávajú na vašej pokožke celé hodiny, vstrebávajú sa do nej a spôsobujú viaceré zdravotné problémy.

Na internete sa dá nájsť viacero receptov, ako si vyrobiť vlastný prírodný deodorant a vyhnúť sa tak škodlivým vplyvom a neželaným vedľajším účinkom tých kupovaných.

Tiez sa Vam moze pacit