9 zvláštnych vecí, ktoré robí Vaše telo, o ktorých ste nikdy nevedeli, že by boli obrannými mechanizmami

Naše telá sú komplexným súborom početných biologických cyklov a systémov, ktoré môžu byť často náročné pre úplne pochopenie.

Súbor obranných mechanizmov tela tvorí jeden takýto systém. Chránia nás pred poškodením 24 hodín denne, sedem dní v týždni, od celého množstva vecí, ktoré by nás mohli potenciálne ohroziť.

Tu je deväť vecí, ktoré robí vaše telo, a ktoré si dokonca nemôžete uvedomiť, že by boli zaradené medzi tieto obranné mechanizmy.

Zívanie

Hlavným účelom zívania je schladiť mozog po tom, čo bol prehriaty alebo preťažený.

Kýchanie

Zvyčajne kýchame, keď sa naše nosné dierky naplnia príliš veľa alergénmi, mikróbmi, prachom, alebo inými dráždivými látkami. Kýchanie je spôsob tela, ako sa zbaviť tohto „odpadu“.

Naťahovanie

Inštinktívne sa naťahujeme s cieľom pripraviť naše telá na fyzickú záťaž, ktorú od nich očakávame, aby ju prevzali počas dňa. V tom istom čase, naťahovanie rozpracuje svaly, obnoví prietok krvi a zlepšuje náladu.

Čkanie

Keď jeme veľmi rýchlo, prehĺtame veľké kusy jedla, alebo sa jednoducho prejedáme, náš pneumogastrický nerv sa môže stať podráždeným. Ten je úzko spojený s našim žalúdkom a bránicou. Výsledkom je záchvat čkania.

Myoklonické zášklby

Toto sa vzťahuje k tomu zvláštnemu pocitu, keď si idete ľahnúť a spať, a ako začínate zaspávať, tak vaše telo je na sekundu otrasené, čo vyzerá ako elektrický šok. V tomto momente sa všetky vaše svaly krčia tak silno, že takmer spadnete z postele a ihneď sa prebudíte.

Tento prejav je výsledkom skutočnosti, že keď začínate zaspávať, frekvencia vášho dýchania rapídne klesá, zatiaľ čo váš pulz spomaľuje veľmi jemne a vaše svaly sú uvoľnené. Napodiv, váš mozog interpretuje tieto vyvolania ako predzvesť smrti. Tak sa snaží zachrániť vás tým, že vám dáva náraz.

Vrásnenie pokožky

Vrásky, ktoré sa objavujú na pokožke vašich rúk hrajú dôležitú úlohu. Tento prejav je spôsobený skutočnosťou, že keď vaše telo narazí na zvýšené množstvo vlhkosti, tak rozumie, že prostredie by mohlo byť klzké. Takže pokožka na vašich rukách sa okamžite začína meniť na spôsob, ktorý Vám pomôže lepšie uchopiť hladké povrchy.

Strata pamäte

Strata pamäte často nastáva po výskyte najviac nepríjemných zážitkov. Naše mozgy doslova vymazávajú najhoršie momenty z našich spomienok.

Husia koža

Primárnou funkciou husej kože je znížiť množstvo tepla, ktoré naše telo stráca cez póry pokožky, ktorá nám potom uľahčuje ohriať sa v nehostinných klimatických podmienkach.

Slzy

Okrem pôsobenia sĺz ako ochrana sliznice nášho oka, keď prichádza do kontaktu s cudzími predmetmi, slúžia ako nástroj „emočnej obrany“. Vedci veria, že v stresových situáciách telo vytvára nový, mocný zdroj podráždenia s cieľom odvrátiť osobu od bolesti, ktorú momentálne prežíva.

Toto sú len niektoré z dôvodov, prečo by sme mali byť veľmi vďační nášmu telu za prácu, ktorou nás chráni každý jediný deň. Nezabudnite relaxovať – vaše telo má všetko pokryté.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

ZDROJ:BRIGHTSIDE

Tiez sa Vam moze pacit