Aj vy bojujete s akné, uhrami alebo rôznymi pupienkami ? Neskutočne veľa informácii získate o liečbe v našom článku.

Uhry a pupienky má prakticky každý človek. Kto trpí na akné ako tínedžer alebo dospelý, môže byť liečený odlišne v závislosti od závažnosti ochorenia. Jednoduché pravidlá v každodennom živote pomáhajú pokožke.

Starostlivosť o pleť

Pacienti by mali používať mydlá a pleťové vody pH neutrálne a bez voňavky. Agresívne čistiace prostriedky poškodzujú pokožku. Na vyčistenú pleť nenanášajte žiadne oleje a tuky, ale zvlhčujúci krém na vodovom základe. Ak lieky sú príčinou akné, naozaj pomáha len vysadiť tento liek, ak je to možné.

LIEČBA AKNÉ

Pri miernom akné postačuje zodpovedajúca starostlivosť o pleť. Pri stredne ťažkých až ťažkých symptómoch treba najskôr ošetriť pleť zvonku. Ak to nestačí alebo sú ťažkosti s akné veľmi silné, na rad prichádzajú lieky, ktoré prehĺtame a teda pôsobia na celé telo.

Na kožu nanesený benzoylperoxid zabíja baktérie a rozpustí zrohovatenú vrstvu. Tiež kyselina azelaová má antibakteriálny účinok a znižuje zrohovatenie mazových žliaz. Prírodné ovocné kyseliny otvárajú póry v koži.

Na akné sa nasadzujú antibiotiká – inak ako je to v medicíne bežné – aj lokálne. Sú namierené proti akné podporujúcom Propionibacterium a mali by byť vždy užívané v kombinácii s ďalšími liekmi. Pre ženy je tu možnosť užívať antikoncepčné pilulky.

Derivát kyseliny vitamínu A izotretinoín môže pomôcť pri ťažkom akné. U žien musí byť isté počas a do troch mesiacov po užití lieku, že nie sú tehotné, pretože izotretinoín môže poškodiť nenarodené dieťa. Ak matka dojčí, taktiež nesmie užívať izotretinoín. Prípravok zabraňuje nadmernému zrohovateniu mazovej žľazy.

Rôzne lieky na akné vysušujú kožu a sliznice, zvyšujú hladinu krvného tuku a vo vzácnych prípadoch vedú k ťažkostiam kĺbov a svalov.

Jazvy po akné môžu byť ošetrené peelingom, obrúsením kože, ako aj injekciami kolagénu a pomocou kortizónu.

Stravovanie pri akné

Niektorí lekári odporúčajú vyhýbať sa sacharidom s vysokým glykemickým indexom. Tieto spôsobujú, že hladina cukru v krvi rýchlo a silno stúpa a práve tak rýchlo a silno opäť klesá. Ide predovšetkým o potraviny ako cukor, limonády,  sladkosti, výrobky z bielej múky, cestoviny, hranolky, čipsy, kukuričné lupienky a pizzu.Kto trpí ťažkým akné, môže si vyskúšať, či zrieknutie sa mlieka pomôže. To platí aj pre mliečne výrobky ako jogurt, tvaroh, zmrzlina. V podstate by ste mali v jedle uprednostňovať ovocie, veľa zeleniny a ryby – to platí všeobecne ako dôležitá súčasť vyváženej stravy.

JEDZTE AKO PÔVODNÉ NÁRODY

Už v roku 2002 vedci oznámili, že nenašli ani jediný prípad akné u pôvodných obyvateľovostrovov v Papua-Novej Guiney a pôvodných obyvateľov Paraguaja. Výskumníci dospeli k záveru, že strava, ktorá je bohatá na ovocie, ryby, hľuzy a kokosové orechy, by mohla chrániť pred akné. Naopak, mlieko a tie sacharidy, ktoré rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi, akné podporujú alebo dokonca spôsobujú. Domorodci však nedostávali jesť žiadnu západnú stravu, aby sa zistilo, či ona spôsobuje akné.

LIEČBA PODĽA ZÁVAŽNOSTI

„Je veľmi dôležité, aby sa liečba vykonala v súlade s orientáciou akné,“ hovorí dermatológ Falk Ochsendorf z Univerzity Frankfurt. Utrpenie nejde ruka v ruke s počtom pupienkov a uhrov. Existujú ľudia, ktorí majú len mierne akné, ale pre ktorých to predstavuje veľký problém a spoločensky sa utiahnu

Akné sa môže vyskytnúť tiež u dospelých. Vo väčšine prípadov je tu potom vzťah s hormonálnou poruchou. Dokonca aj lieky môžu spôsobiť pupienky a pľuzgieriky. Časté sú kožné problémy u pacientov, ktorí musia užívať kortizón, antidepresíva, lieky na epilepsiu a niektoré antibiotiká. Pacienti, ktorí považujú za príčinu svojho akné niektorý liek, by mali hovoriť so svojím lekárom o alternatívach.

Tiez sa Vam moze pacit