Aké sú riziká pitia studenej vody a naopak, aký je prínos pitia vlažnej vody? Nebudete veriť vlastným očiam!

Predstavte si, čo sa stane s vašim telom a pokožkou, keď sa ponoríte do studenej vody horského jazera, v ktorom sa práve roztopil ľad. Aj keď vonkajšia teplota môže byť príjemná, voda v jazere je stále extrémne studená a spôsobí, že sa póry na vašej pokožke okamžite uzavrú a pokožka stiahne. Presne to isté robí studená voda aj s vašim tráviacim traktom.

Riziká pitia ľadovej vody:

1. Ľadová voda stiahne krvné cievy v tráviacom trakte. Ten sa akoby uzavrie a obmedzí sa jeho hydratácia.

2. Vaše telo musí vynaložiť dosť veľa energie na to, aby po vypití studenej vody obnovilo svoju bežnú teplotu. Tráviacemu traktu tak neostane veľa energie na trávenie potravy a absorpciu živín.

3. V tele sa začnú vytvárať nadbytočné hlieny. To ovplyvní správnu činnosť imunitného systému a zvýši sa riziko, že chytíte nádchu, nachladenie alebo inú chorobu.

4. Pitie studenej vody a iných nápojov počas alebo tesne po jedle vás môže urobiť tučnými. V žalúdku a črevách dôjde k stuženiu tukov, ktoré sa potom nedostatočne strávia a ostanú nestrávené v črevách alebo v krvnom obehu.

5. Pitím studenej vody dochádza k riedeniu žalúdočných kyselín, čo ešte viac naruší trávenie, hlavne bielkovín.

Prínosy pitia vlažnej vody:

Namiesto pitia ľadovej vody uprednostnite vodu o izbovej teplote, prípadne vlažnú vodu. Aj tú však pite buď 10 až 15 minút pred jedlom alebo až hodinu po jedle, aby nedošlo k riedeniu žalúdočných kyselín.

  • rýchlejšia hydratácia
  • podpora trávenia, keďže teplá voda pred jedlom stimuluje tvorbu tráviacich štiav a enzýmov
  • lepší prechod potravy črevami
  • prečistenie krvi
  • lepšia detoxikácia cez lymfatický systém, kožu a obličky

Skúste si vytvoriť zvyk pitia vlažnej vody a čoskoro na sebe spozorujete jej blahodárne účinky. Dokonca sa môžu vytratiť aj rôzne žiadostivosti po jedle, ako napríklad túžba na sladké.

Tiez sa Vam moze pacit