Boláky v ústach – ako sa ich zbaviť za pár minút, bez použitia liekov

Ahthous stomatitis, teda aftózna stomatitída, je to častý stav charakterizovaný opakovanou tvorbou nenákazlivých ústnych vredov (áft) u zdravých ľudí.

Aftózna stomatitída (lat. Stomatitída aphtosa) je infekčné ochorenie postihujúce najčastejšie malébábätka a batoľatá. Nie je však zriedkavé ani u dospelej populácie. Ochorenie sa šíri väčšinou kvapôčkovou alebo kontaktnou infekciou, ale nákaza je možná aj stykom s infikovanými predmetmi, napr. hračkami. Viac ohrození sú aj jedinci s oslabenou imunitou alebo inou chorobou.

Známe sú tri formy aftózna stomatitídy:

  • Minor – táto forma je najčastejšia. Pľuzgieriky a vriedky sú bolestivé, belavé, okrúhle, so začervenaným lemom, veľkostne sa pohybujúce medzi 2 – 5 mm. Často sú zhluky pľuzgierikov viacpočetné. Táto forma sa hojí od začiatku ochorenia do 1 – 2 týždňov.
  • Major – táto forma je pomerne zriedkavá. Vriedky sú väčších rozmerov, hlbší a veľmi bolestivé. Liečba tejto formy trvá dlhšie, približne 4 – 6 týždňov.
  • Herpetiformis – pľuzgieriky sú usporiadané do zhlukov a sú mnohopočetné.

Príčiny ochorenia

Aftózna stomatitída sa radí medzi vírusové ochorenia často vyvolané herpetickým vírusom. Teda vírusom spôsobujúcim opary. Svoj podiel na ochorení však môžu mať aj vírusy iné. Prejavuje sa vznikom pľuzgierikov (aft) na sliznici dutiny ústnej, jazyka, poschodí, vstupu do krku, ďasnách alebo aj perách, ktoré sa následne menia na guľaté ohraničená miesta s belavým povlakom. Tieto pľuzgieriky sú veľmi bolestivé.

Ochorenie často sprevádza zvýšená teplota až horúčka. Pridať sa môže aj lokálne zdurenie uzlín, dieťa odmieta potravu, často aj nápoje, je plačlivé a mrzuté. Možno pozorovať aj nadmerné slinenie alebo nezvyčajný zápach z úst chorého.

Celková doba ochorenia trvá približne 8 – 10 dní . Rovnako dlhú dobu môžu trvať u chorého aj vyššie spomínané teploty, či horúčky.

 Líšia sa od pľuzgierov ktoré sa formujú na vonkajšej časti vašich úst. Našťastie tento nepríjemný stav je možné anulovať a to len jednoduchým prírodným trikom ktorého účinok zažijete už za pár minút.

Vysypte lyžičku soli do pohára vody a roztok plokajte či kloktajte v ústach, ráno.

Večer zohrejte vodu, vytlačte do nej citrón a roztok vypite.
 
Ráno sa zobudíte bez áft.

Tiez sa Vam moze pacit