Bolesť zubov je skutočne tá najhoršia  z bolestí, ktoré môžete mať. Kto ju nepozná, je šťastný človek. Tu je akútna pomoc pri bolestí zubov!

Bolesť zubov je skutočne tá najhoršia  z bolestí, ktoré môžete mať. Veľmi dobre to poznáte. Zuby múdrosti, zápal ďasien, kaz, zmena počasia, horúce a ľadové nápoje. Prinášame Vám zopár jednoduchých trikov, ako sa vyhnúť lekárovi, liekom a ako si dokážete v miernych bolestiach pomôcť aj sami. Ak sú problémy a bolesti so zubami neznesiteľné, tak určite navštívte svojho zubára.

Prečo vzniká bolesť zubov?

Bolesti zubov sa objavia, len ak vznikol nejaký zdravotný problém so zubami. Bolesť je dôsledok napríklad: zanedbanej ústnej hygieny, bakteriálnej infekcie, nadmerná konzumácia sladených nápojov, citlivosť zubov a zubných krčkov. Bolesť nepríde len tak z ničoho nič. Vždy musí byť nejaký dôvod. Ak Vás bolia zuby len počas noci, tak buďte pokojní. Telo Vám signalizuje prichádzajúci problém zo zubami, ktorý sa ešte teraz v zárodku dá riešiť. Bolesť v noci, je prvý signál, ktorý určite nezanedbajte.

Príčiny bolesti zubov

 • Zápal dutiny ústnej
 • Poranenie mechanické
 • Citlivosť zubnej skloviny
 • Zubný kaz
 • Zápal ďasna

Čo pomáha na bolesť zubov?

Návšteva lekára – ak sú bolesti naozaj neznesiteľné a obmedzujú Vás v bežnom živote tak urýchlene navštívte svojho zubára.

Voľno predajné lieky – ak je bolesť neznesitelná a zubár nie je práve po ruke, tak si skúste dať lieky, ktoré Vám pomôžu od bolesti. Na bolesť zubov zaberaj látka IBUPROFEN. Tieto lieky Vám začnú zaberať už po polhodine.

Alpa – ak ju máte doma, tak môžete skúsiť podobne, ako pri domácej pálenke, vytierať bolestivé miesto namočené na vatovej tyčinke

Studené obklady – kocky ľadu si vložte do uteráka a prikladajte na bolestivú stranu. Alebo cmúľajte kocky ľadu v ústach, ale iba ak nie sú zuby citlivé na chlad. Chlad pomôže čiastočne znecitlivieť bolestivé miesto.

Čo pomáha na bolesť zubov?

 • Vyplachovanie úst odvarom zo šalvie
 • Vyplachovanie harmančekovým odvarom
 • Vyplachovanie odvarom zo skorocela
 • Odvar z mäty priepornej
 • Domáca pálenka (utlmí bolesť, zmenší opuch)
 • Žuvanie klinčeka (antiseptické účinky, tlmia bolesť)
 • Cesnak (ničí baktérie, prírodná antibiotická látka)

Odvary z byliniek – šalvia, skorocel, harmanček. Či máte listy rastlín čerstvé alebo usušené. Vložte časti rastlín do horúcej vody a lúhujte 10-15 minút. Účinné látky sa uvoľnia a odvar bude hotový. Napite sa odvaru a premývajte s ním celé ústa. Prípadne kloktajte a potom vypľujte

„Domáce“ – tento spôsob asi poteší mnohých, ale nezabúdajte všetko s mierou. Prvá možnosť je len prepláchnutie úst domácou  pálenkou a následne vypľuť, alebo prehltnúť alkohol. Druhá možnosť je namočiť tyčinku do uší do alkoholu a po vytierať postihnuté miesto v ústach. Len ak alkohol aj prehltnete, tak ku zubárovi potom radšej taxíkom.

Žutie klinčeka – klinček je voňavé korenie a má silný dezinfekčný účinok. Pomôže tlmiť bolesť, niči infekcie a príjemne vonia. Klinček môžete buď žuť, alebo si spraviť odvar, ktorým preplachujte ústnu dutinu

Cesnak – cesnak je všemocný liek s protizápalovými a antibiotickými účinkami. Preto cesnak buď žujte, len tak samý strúčik, alebo si pretlačený cesnak dajte do čaju s medom a popíjajte.

Tiez sa Vam moze pacit