Čaj je najlepší domáci liek na opuchnuté nohy? Áno, prečítajte si.

Dôvody, prečo k nim dochádza:

 • sedavý spôsob života alebo dlhé státie v jednej polohe
 • konzumácia veľkého množstva spracovaných alebo slaných potravín
 • zlá cirkulácia krvi
 • postmenštruačný syndróm
 • vedľajšie účinky niektorých liekov
 • tehotenstvo

 

Petržlen ako prírodné diuretikum

Podľa Zelenej príručky herbálnej medicíny je petržlen výborným diuretikom, ktorý pomáha obličkám z tela odstraňovať nadmerné tekutiny. Štúdia z roku 2002, publikovaná v Žurnále Etnofarmakológie, ukázala, že petržlen brzdí sodíkovo-draslíkovú pumu, čím vplýva na proces osmózy a zvyšuje prietok moču. Oproti bežným liekom diuretikám má petržlen jednu veľkú výhodu. Uvedené lieky totiž spôsobujú vyplavovanie draslíka z tela, kým petržlen draslík telu naopak dodáva. Preto na rozdiel od nich, nemá petržlen na telo žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky.

Recept na petržlenový čaj pre zmiernenie opuchov nôh

Podľa známeho amerického herbalistu, Dr. Johna Christophera, by ste mali vypiť aspoň 1.5 litra petržlenového čaju za deň pre dosiahnutie najlepších výsledkov. Postačí ale aj 2 dcl pohár každé 3 hodiny, čiže dokopy zhruba 5 pohárov čaju denne. Pár hodín pred spaním už potom čaj nepite, aby ste nemuseli v noci vstávať na toaletu. Na prípravu čaju odporúča použiť čerstvé svetlozelené listy petržlenu, aj spolu s koreňmi a semenami. Ak ich teda máte. Keď nie, nevadí.

Postupujte následovne:

 1. Nakrájajte listy a koreň petržlenu na drobné kúsky.
 2. Vložte približne 1/4 pohára nakrájaného petržlenu do vylúhovača na čaj. Ak ho nemáte, stačí voľne nasypať petržlen do čajníka.
 3. Zalejte ho 2 dcl vriacej vody a nechajte vylúhovať.
 4. Vyberte vylúhovač s petržlenom, sceďte.
 5. Ak chcete, pridajte trocha medu, citrónu alebo zázvoru.
 6. Pre najlepší výsledok pite petržlenový čaj vždy teplý.

Okrem pitia petržlenového čaju, pre zmiernenie opuchov nezabudnite súčasne použiť aj ďalšie metódy, ako sú napríklad vykladanie nôh nad úroveň srdca počas ležania.

Tiez sa Vam moze pacit