Citrónová šťava je známa predovšetkým tým, že podporuje telesný metabolizmus. Aké sú chyby, ktoré ľudia najčastejšie robia pri pití citrónovej šťavy?

Prínosy ranného pitia vody a citrónovou šťavou

Citrónová šťava je známa predovšetkým tým, že podporuje telesný metabolizmus. Výsledkom je rýchlejšie spaľovanie tukov, predchádzanie priberania na váhe, ľahšie chudnutie a tvorba dostatku energie pre vaše každodenné aktivity. Okrem toho citrónová šťava obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a éterických olejov, ktoré sú dobrými stimulantmi imunity.

Najlepšie je preto piť citrónovú vodu hneď ráno po zobudení. Niektorí ľudia však uprednostňujú jej pitie aj postupne v priebehu dňa.

Citróny sú vskutku všestrannou potravinou a preto by ste sa mali snažiť konzumovať ich viac a častejšie. Je dobré, ak budete mať v chladničke sieťku s niekoľkými citrónmi vždy po ruke.

Tu je zopár zaujímavých faktov o tomto ovocí:

  • Pohár čerstvej citrónovej šťavy obsahuje až 187% odporúčanej dennej dávky vitamínu C.
  • Citrónová šťava je veľmi bohatá na draslík, horčík a ďalšie esenciálne minerály.

Chyby, ktoré ľudia najčastejšie robia pri pití citrónovej šťavy:

1. Teplota vody

Prvou vecou je fakt, že studená voda má na telo a hlavne na trávenie utlmujúce účinky. To, čo vy potrebujete ráno, je hlavne naštartovať metabolizmus a trávenie, čo následne podporí tvorbu telesnej energie a chudnutie. No a studená voda tomuto cieľu príliš neprospieva. Preto je lepšie namiesto studenej vody použiť vodu o vlažnej teplote. Tú získate najjednoduchšie tak, že do pohára so studenou vodou dolejete trocha vriacej vody zohriatej v rýchlovarnej kanvici.

2. Nevyužívanie dužiny a kôry

Druhou vecou je skutočnosť, že si do vody ľudia vytlačia len šťavu bez dužiny, pričom práve v dužine sa nachádza veľa prospešných látok, vrátane vlákniny, ktorú šťava neobsahuje. Ešte hodnotnejšou však býva samotná citrónová kôra, ktorá má niekoľkonásobne vyšší obsah vitamínov a minerálov než šťava. Keďže ale väčšina citrónov je dnes postrekovaná, nebolo by vhodné konzumovať celú kôru. Čo však môžete urobiť je, že si postrúhate vnútornú časť kôry a tú si pridáte do vašej rannej vody. Týmto spôsobom sa množstvo a využiteľnosť vitamínov, minerálov a antioxidantov vo vašej rannej citrónovej vode dramaticky zvýši.

Tiez sa Vam moze pacit