Čo všetko treba vedieť o káve? Ak účinky má na náš organizmus? Čo všetko obsahuje? Dozviete sa práve v našom článku!

1. Koľko kofeínu má jedna šálka kávy?

Doporučená a hlavne zdravá denná dávka kofeínu sa pohybuje od 180 do 220 mg kofeínu, v praxi to znamená 2 – 3 menšie espressá. Ďalej musíme brať do úvahy viacero faktorov. Aká šálka, aký druh kávy a ako pripravená. Poďme na to. V jednej menšej šálke espressa, pripraveného z prístroja je okolo 70 mg kofeínu, čo je dávka tak akurát. Povzbudí Vaše srdce, koncentráciu a takto pripravená káva má aj antioxidanty, teda je zdraviu prospešná a takýchto káv môžete za deň vypiť 1 – 4, ak ste na kávu zvyknutý.

2. Ako pripraviť chutnú kávu ?

Kvalitný kávovar si viete kúpiť od 100 eur vyššie, ale pre tých ktorý chcú chutnú kávu za menej peňazí je tu pár možností. Moka mašinka alebo inak Kotyogo je kovová nádobka zložená z dvoch menších častí, ktoré sa do seba spájajú. Medzi nimi je sitko, cez ktoré sa káva (mletá káva, nie instantná) prekvapkáva. Takáto moka mašinka stají od 15 eur vyššie a viete si vďaka nej pripraviť chutnú kávičku. Druhá možnosť je French Press čo je vlastne jedna väčšia nádobka, ktorá má v sebe ako keby sitko s rúčkou, ktoré Vaším tlakom ruky smerom nadol prefiltruje kávu a tú si potom môžete rozliať do pohárikov a čerstvú piť.

3. Skutočne káva dehydruje?

Toto je tiež diskutabilná otázka, na ktorú sa veci pokúšali už viac krát nájsť odpoveď a jedny prišli na toto. Jedno rázové užitie kávy s obsahom kofeínu vyšším ako 280 mg kofeínu, čo v praxi znamená instantná káva pripravená z troch lyžičiek kávy, má skutočne dehydrujúci účinok. Po užití takejto kávy prídete o 3 – 4 deci vody.

4. Zrnková alebo instantná káva

V tomto smere sa toho už popísalo taktiež veľa… Záleží len a len na Vás či zainvestujete do kávovaru, kvalitnej kávy a nájdete si každý deň pár minút navyše a pripravíte si tak kvalitnú zdravú kávu. Zrnková káva má pozitívnejšie účinky na organizmus ako káva instantná. Prekvapkávaná a espresso sú tie najčistejšie formy kávy s najlepšími účinkami a prínosmi pre náš organizmus. Instantná káva Vás podporí, „nakopne“ ale neprečistí a ani nezbaví telo toxínov.

5. Skutočný vplyv kávy na zdravie

Káva obsahuje vyše 180 účinných látok, ktoré pomáhajú nášmu telu. Táto veta však platí iba pri príprave espressa alebo prekvapkávanej kávy, ktorá je správne upražená a spracovaná. Kvalitná káva podporuje trávenie, stolicu, nervový systém, kardiovaskulárny systém, prečisťuje organizmus a taktiež je to vhodná prevencia vzniku rakoviny. Tento pozitívny vplyv neplatí v prípade tureckej kávy, pretože zrnká kávy ostávajú dlhšie ako 4 minúty vo vode a tým pádom sa už po tom čase uvoľňujú do kávy aj iné látky ako prospešné. Čo sa týka snáď najobľúbenejšej kávy instantnej, tak je to tiež menšia sláva… Instantná káva možno obsahuje nejaké mizivé percento účinných látok, ktorá sa tam objavili čistou náhodou, ale o zdravotnej pozitivite sa tu nedá hovoriť. Instantná káva Vás možno lepšie odvodní od nadbytočnej vody, dodá Vám rýchlo energiu a podporí koncentráciu ale o podpore srdcovocievneho a imunitného systému tu reč nie je.

Tiez sa Vam moze pacit