Diéta na rakovinu, migrény či depresiu. Nepchajte do seba zbytočne lieky, ktoré aj tak poškodzujú vašu pečeň!

Čo je to ketogénna diéta?

Takáto diéta si vyžaduje, aby 50% až 70% vášho kalorického príjmu tvorili zdravé tuky, ako sú napríklad:

  • kokosový olej
  • maslo z kráv kŕmených čerstvou trávou
  • vajcia z voľného alebo podstieľkového chovu sliepok
  • avokádo
  • surové orechy a semená
  • ľan a ľanový olej

Príjem sacharidov (pečivo, sušienky, cukrovinky a sladké druhy ovocia) je minimálny. Vaše telo tak na výrobu energie musí namiesto cukrov spaľovať tuky. Inými slovami, vo vašom tele sa nachádza príliš málo cukrov a preto je telo nútené prejsť na získavanie energie z tukov.

Čo sa v tele deje počas ketogénnej diéty?

Počas trvania stavu ketózy, telo produkuje ketóny, ktoré vyrába z tukov v pečeni. Konečným cieľom správne prevedenej ketogénnej diéty je prepnutie tela do stavu spaľovania tukov. Dosiahne sa to však nie celkovým strádaním a hladovaním, ale vytvorením nedostatku len cukrov. Naše telá sú extrémne schopné adaptácie. Spracujú to, čo do nich vložíte. Keď ich zásobíte tukmi a odoberiete cukry, začnú využívať ketóny ako hlavný zdroj energie.

Zdravotné prínosy ketogénnej diéty

Znížený príjem cukrov je najjednoduchším spôsobom, ako schudnúť. Pri tejto diéte sa ich príjem drží na veľmi nízkej úrovni. Oproti tomu sa dbá na adekvátny príjem bielkovín a zvýšený príjem tukov, teda presnejšie povedané zdravých tukov, nie akýchkoľvek. Takto jemným spôsobom podporíme telo, aby si spomenulo, ako využiť tuk vo forme primárneho zdroja energie. K tomu potrebuje vyrábať z uloženého tuku ketóny.

Konkrétne sa prínosy tejto diéty ukazujú v týchto oblastiach:

1. Bojuje s rakovinou

Rakovina miluje cukor. Ten v podstate priamo vyživuje rakovinové bunky a podporuje ich rast. Rakovinové bunky na druhej strane nedokážu spaľovať tuk. Preto, ak im odoprieme prísun cukrov, zabrzdí to ich rast a následne dochádza aj k ich odumieraniu. Zdravé bunky so spaľovaním tuku problém nemajú. Týmto spôsobom sa zdravé bunky zachránia, no rakovinové hynú.

Jedna štúdia publikovaná v publikácii Redox Biology poukázala práve na tieto protirakovinové účinky ketogénnej diéty, konkrétne pri rakovine hrubého čreva, prostaty a žalúdka. V tejto správe Dr. Eugene Fine z Fakulty medicíny Alberta Einsteina hypotetizuje, že ketogénna diéta zastavuje rakovinu tým, že mení energetické procesy v rakovinových bunkách.

Ako ďalej uvádza, predbežné údaje od pacientov v pokročilých štádiách rakoviny poukazujú na bezpečnosť a účinnosť tejto diéty potláčajúcej inzulín. Rozsah ketózy, no nie nedostatok kalórii, u nich koreloval s ústupom ochorenia.

2. Ochrana mozgu a nervovej sústavy

Diéta chudobná na sacharidy a bohatá na zdravé tuky pomáha aj s ďalšími, hlavne neurologickými ochoreniami. Výskum publikovaný v žurnále Behavioral Pharmacology (Farmácia pre poruchy správania) zistil, že katogénna diéta je efektívna aj pri minimalizovaní prejavov Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. V jednej štúdii pacienti s Parkinsonom, ktorí vykonávali túto diétu, zaznamenali až 43% zlepšenie ochorenia už po prvom mesiaci. Štúdie odporúčajú katogénnu diétu aj pre autizmus. Veľa autistov totiž mávajú aj epileptické záchvaty v dôsledku nadmernej stimulácie mozgových buniek.

Výskum ukázal, že väčšina detí s autizmom a ADHD (poruchami pozornosti) zaznamenali po katogénnej diéte zlepšenie stavu už po 6 mesiacoch. Veľmi sľubné výsledky ukazuje použitie tejto diéty aj pri ďalších zdravotných problémoch s nervovou sústavou ako sú migrény, bolesti hlavy, depresia, stavy úzkosti či zvýšené nervové vypätie.

Tiez sa Vam moze pacit