Fibrómy a bradavice sú spontánne vznikajúce výrastky kože. My vieme, ako si ich odstránite v pohodlí domova.

Fibrómy a bradavice sú spontánne vznikajúce výrastky kože. Ide v podstate o nezhubné nádory vytvorené zo spojivového tkaniva. Vyzerajú ako malé uzlinky a veľkosťou sa líšia od 1 mm až po 1 cm. Zvyčajne mávajú to isté sfarbenie ako okolitá koža, no niekedy môžu byť aj svetlejšie. Nie sú nebezpečné, avšak keď ich je priveľa, stáva sa z nich kozmetický a estetický problém

Prečo sa tvoria fibrómy a bradavice??

Najčastejšie sa tieto kožné výrastky tvoria na krku, pod pazuchami, kolenami, prsiami, na bruchu, prípadne okolo očí a na očných viečkach. Hoci toto sú najobvyklejšie miesta ich výskytu, vytvoriť sa môžu takpovediac na ktorejkoľvek časti tela. Zvyčajne tam, kde sa pokožka ohýba alebo častejšie šúcha. Dá sa povedať, že takmer každý človek má aspoň jeden takýto kožný útvar. Nejde teda o nič mimoriadne. U niektorých ľudí sa neraz vyskytujú stovky takýchto výrastkov. Hoci presný mechanizmus ich vzniku nie je úplne jasný, za hlavnú príčinu sa považujú tukové depozity a tiež pôsobenie niektorých druhov vírusov.

Ako sa robí klasické odstránenie?

Ich odstraňovanie robia zvyčajne dermatológovia pomocou tekutého dusíka, laseru alebo chirurgicky. Uvedené procedúry sa vykonávajú zvyčajne počas zimných mesiacov, kedy je menší výskyt slnečného žiarenia a potenia sa. Po ich odstránení sa na ošetrované miesto zvykne aplikovať lokálne antibiotikum, aby sa predišlo infekciám. Taktiež je vhodné sa počas 5 dní vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe, aby sa obmedzilo potenie a fyzická stimulácia ošetreného miesta na pokožke.

Ako podomácky odstrániť bradavice ??

 

Postupujte nasledovne:

1. Miesto, kde máte bradavicu alebo fibróm, najprv umyte mydlom a vodou a následne usušte uterákom.

2. Teraz namočte do octu malý kúsok vaty, priložte ju na bradavicu alebo fibróm a pripevnite leukoplastom. Vatový chumáčik nech je len taký veľký ako bradavička. Snažte sa, aby ocot príliš nezasahoval do okolitej pokožky.

3. Nechajte to pôsobiť niekoľko desiatok minút. Uvedený postup zopakujte 2 krát za deň a robte to až dovtedy, kým bradavica neodpadne.

Aký priebeh očakávať a na čo si dať pozor?

Bradavica, respektíve fibróm najprv začne tmavnúť, potom vyschne a nakoniec odpadne. Ak po odpadnutí ostane na pokožke jazvička, dané miesto ošetrite gélom z Aloe vera. Ak výrastok nezasahoval príliš hlboko do kože, jazva by mala úplne zmiznúť. Pri aplikácii octu, ako sme už uviedli, si dávajte pozor na to, aby nezasahoval pokožku mimo výrastku – mohol by ju totiž podráždiť. Aplikáciu octu ukončite vtedy, keď kožný výrastok uschne. Taktiež ho neodtrhujte násilím, ale nechajte nech odpadne sám.

Tiez sa Vam moze pacit