Jedna z najliečivejších bylín sveta na ktorú sme zabudli!

Šalvia je jednou z najliečivejších bylín na našej planéte. Jej latinský názov Salvia officinalis – salvare pochádza zo slova ktoré znamená zachrániť či ošetriť.

 Táto bylinka bola hlavnou ingredienciou v hrobke faraónov pre balzamovanie. Grécky lekár Dioscorides ju využíval na liečbu mnohých chorôb a stavov ako je krvácanie, horúčka, močové kamene a nepravidelná menštruácia. Počas vládnutia Karola veľkého bola šalvia vysadená v každej záhrade kvôli jej liečivým schopnostiam. Používali ju na liečenie mnohých stavov a chorôb a tak získala táto bylinka status „posvätnej byliny“.

Medicínske a účinné ingrediencie obsiahnuté v šalvii: esenciálny olej, salviol, pinén, cineol, borneol, gáfor, tanín, horké látky, biekoviny, škroby, guma, lepkavá nepreskúmaná substancia, šťaveľan vápenatý, soli kyseliny fosforečnej, draselné a vápenaté soli.

Liečiace účinky

Šalvia čistí krv, stimuluje sekréciu hlienov z respiračných orgánov a žalúdku – vďaka tejto skutočnosti pacienti opäť nadobúdajú stratený apetít. V prípade cukrovky je zmes rebríčku a šalvie v rovnakom množstve odporúčaná. Šalvia nielenže bojuje proti zápalom ale taktiež lieči všetky zápaly v črevách, žalúdku, obličkách, žlčníku a močového traktu. Šalviový čaj je skvelý na kloktanie – aktívne lieči zápal hrdla a mandlí. Je veľmi dôležitým pre dojčiace matky. Pokiaľ ho pijete často, zosilní celé vaše telo a zabráni mŕtviciam, paralýzam. Je to jedinou bylinkou spolu s levanduľou ktorá zabraňuje nočnému poteniu.

Pokiaľ máte problémy s kŕčmi, miechovými ochoreniami, žľazovými ochoreniami či s trasením končatín, pite šalviový čaj pravidelne – 2x do dňa. Taktiež znižuje nafukovanie, zlepšuje apetít, pomáha v boji proti hnačke či proti štípancom od hmyzu na ktoré si položíte rozpučené šalviové listy.

zdroj: http://www.hippokrates-po.szm.com

Tiez sa Vam moze pacit