Kotvičník zemný nie je vo všeobecnosti veľmi populárny, no jeho účinky sú nepopierateľné. Povieme Vám viac o tejto rastline.

Kotvičník zemný

Ide o kvitnúcu rastlinu so žltými kvetmi, ktorej botanický názov je Tribulus Terrestris. Rastie v rôznych klimatických podmienkach. Dokonca aj v nehostinných púšťach, na suchých a studených miestach. Pôvod kotvičníka zemného siaha až do Ázie, kde patril medzi najstaršie lieky a jeho účinky doteraz využívajú mnohé kultúry po celom svete.

Zloženie

Zloženie je skutočne veľmi pestré, a práve vďaka nemu je kotvičník takou účinnou bylinkou. Medzi najdôležitejšie látky v ňom obsiahnuté patria:

 • bielkoviny, tuky, sacharidy
 • vláknina
 • vitamín C
 • minerály
 • steroidné saponíny
 • alkaloidy
 • triesloviny
 • flavonoidy
 • živica
 • glykozidy

Účinky kotvičníka na zdravie

Účinok na pohlavné zdravie

Konzumovaný ako doplnok stravy má kotvičník zemný priaznivý vplyv na libido. Považuje sa za prírodné afrodiziakum, ktoré vedie k zvýšeniu hladiny testosterónu, zvýšeniu sexuálnej túžby a výkonu. Ďalej vedie zvýšenej spermatogenéze (produkcia spermií) u mužov a ku oogenéze (tvorbe vajíčok) u žien. Odporúča sa ako doplnková liečba pri erektílnej dysfunkcii. Účinok na zvýšenie svalovej hmoty a sily ho predurčuje ku konzumácií hlavne športovcami.

Liek na menopauzu

Menopauza (ukončenie menštruačných cyklov a plodnosti) je prirodzená biologická zmena, ktorej sa nevyhne žiadna žena. Častokrát je sprevádzaná nepríjemnými príznakmi, ktoré žene dokážu znepríjemniť denno denný život.

Vhodnou voľbou ako minimalizovať príznaky menopauzy je konzumácia kotvičníka. Ten odstraňuje návaly tepla, zmierňuje nepríjemné búšenie srdca, potenie ba dokonca zvyšuje libido.

Liek na vnútorné choroby

 • Kardiovaskulárne ochorenia – angína pectoris, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, anémia a zlý krvný obeh. Znižuje hladinu cholesterolu, má antisklerotický účinok, normalizuje krvú zrážanlivosť.
 • Gastrointestinálne problémy– uľavuje od tráviacich ťažkosti, zlepšuje peristaltiku, bojuje so zápchou, plynatosťou, bolesťami brucha po prejedení.
 • Ochorenia močového systému – má močopudný efekt, bojuje proti infekciám močového ústrojenstva, má využitie pri obličkových kameňoch, lieči močovú inkotinenciu, zmierňuje bolesť pri močení.
 • Alergie, ochorenia kože, ekzémy

Zmeny nálady a depresívne stavy sa týkajú hlavne nás žien. Hormonálne zmeny a precitlivenosť na vonkajšie vplyvy vedú často k závažným psychickým stavom. Máte dlhodobo zhoršenú náladu? Cítite sa byť podráždená? Je potrebné riešiť to ihneď. Nie vždy musíte navštíviť psychológa alebo siahnuť po liekoch. Niekedy sa stačí obrátiť na matku prírodu a hľadať pomoc v nej. Kotvičník zemný má ako mnoho ďalších byliniek pozitívny vplyv na náladu, stres a úzkosť. Môže byť užitočný aj pre ženy, ktoré trpia PMS .

Detoxikačný účinok

Tento účinok sa spája so schopnosťou kotvičníka pôsobiť v tele ako diuretikum. Ten zlepšuje a podporuje odtok moču, pomáha čistiť telo za pomoci obličiek, ktorými sa odstraňujú rôzne metabolity a toxíny. Tiež má pozitívny účinok na pečeň, ktorá sama o sebe je orgánom detoxikácie.

Na konzumáciu sú vhodné všetky časti rastlinky, no najčastejšie sa konzumujú korene a semená. Tie sa väčšinou sušia a sú dostupné vo forme prášku, kapsúl alebo aj ako kvapky.

Veľmi obľúbený je aj čaj z kotvičníka zemného, ale rovnakú účinnosť má aj odvar. Ten získame zaliatím 1 lyžice kotvičníka v pol litri vody. Na vnútorné použitie sú vhodné tinktúry a extrakty, na vonkajšie použitie sa odporúčajú rôzne gély, krémy a maste.

Dávkovanie a užívanie

Dlhšie užívanie kotvičníka zemného ako 3 mesiace sa neodporúča. Ak je potrebné užívať ho dlhšiu dobu, tak sa odporúča striedať intervaly užívania a abstinencie. Najvhodnejšie je striedať týždeň užívania a potom si dať týždeň pauzu. Účinok sa dostaví zvyčajne po 3 -4 dňoch, najúčinnejší je však v spolupráci s koreňom maca. Účinok je vtedy omnoho rýchlejší a silnejší.

Kedy sa mu radšej vyhnúť?

Kotvičník zemný je bylinka ktorá je najvhodnejšia pre osoby staršie ako 30 rokov. Osoby mladšie ako 18 rokov by sa jeho užívaniu mali úplne vyhnúť. Užívanie Kotvičníka sa neodporúča pri hormonálnych ochoreniach.

U mužov ide hlavne o ochorenia prostaty a u žien o rakovinu prsníka, či maternice. Pokiaľ ste tehotná alebo dojčíte, o konzumácií tejto bylinky sa radšej poraďte s vašim lekárom. Neodporúča sa ľuďom, ktorí sa liečia na zápaly žalúdka a vredy. Čo sa týka nežiadúcich účinkov, nie je ich veľa. Udáva sa vplyv na glykémiu, ktorý môže byť závažný u diabetikov a mierna žalúdočná nevoľnosť. K nej však dochádza pokiaľ ho konzumujete bezprostredne s jedlom. Každý organizmus reaguje na obsiahnuté látky inak. A preto, pokiaľ sa u vás objavia aj iné nežiadúce účinky, znížte alebo vynechajte dávku.

Tinktúra z kotvičníka zemného

Pre tých, ktorí si nevedia rady s tým ako kotvičník konzumovať, ponúkame rýchly recept na tinktúru. Postup je veľmi jednoduchý. Na prípravu budete potrebovať celú sušenú alebo čerstvú bylinku, ktorú dáme do uzatvárateľnej fľaše, zalejeme minimálne 60 % alkoholom, uzavrieme a máme hotovo! Necháme odstáť približne 2 týždne a každý deň fľašu pretrepeme. Skladovať sa odporúča na tmavom mieste pri izbovej teplote. Po dvoch týždňoch scedíme a môžeme užívať.

Tiez sa Vam moze pacit