Kto nemá rád zelený čaj? Pomáha zelený čaj nášmu zdraviu alebo ho naopak poškodzuje? Vieme odpoveď!

Kto nemá rád zelený čaj? Tento čaj sa prezentuje od všadiaľ ako zdravý nápoj, je to skutočne pravda? Aké účinné látky obsahuje zelený čaj, aké sú najpopulárnejšie druhy, ako sa zelené čaje pripravujú a hlavne aké pozitívne účinky majú na náš organizmus?

Skutočným zdravým zeleným čajom nemôžeme označiť ochutené a sáčkové čaje. Tam nájdete farbivo, možno aj nejaký cukor a podiel účinných látok bude minimálny. Teda aj peniaze zaň budú vyhodené. Kupujte si radšej kvalitné sypané zelené čaje z originálnych čajovní alebo predajní so zdravými potravinami a doplnkami.

O zelenom čaji:

Zelený čaj je produktom z rastliny čajovník čínsky, tak isto ako čierny čaj. Zelený čaj je pôvodne z Číny ale dnes sa pestuje a vyváža už aj z krajín ako sú napríklad: India, Japonsko či Srí Lanka. Rozdiel medzi nimi je v tom, že zelený čaj neprechádza fermentáciou a preto je jemnejší a svetlejší. To však neznamená, že je menej účinný, to určite nie. Zelený čaj má svoje prednosti a čierny čaj zasa iné.

Zelený čaj je vo všeobecnosti uznávaný ako zdravý pomocník, no to je pravda ako som spomenula vyššie, iba v prípade sypaného a kvalitného zeleného čaju. Zelený čaj má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus a účinných látok, tak prečo by ste ho nemohli piť každý deň? Radšej začnite piť zelený čaj ako prevenciu, ako keď jeho pitie bude podmienené nejakým ochorením.

Čo obsahuje zelený čaj – účinné látky

Vodu, bielkoviny, sacharidy, vápnik, sodík, draslík, fosfor, horčík, fluorid, cholín, meď, mangán, kofeín, vitamín B, C, kyselinu listovú, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny.


Populárne druhy zeleného čaju

Matcha – tento druh zeleného čaju je 13 krát silnejší ako klasický zelený čaj v obsahu účinných látok. Matcha čaj sú pomleté listy zeleného čaju na prášok. Na prípravu matcha čaju sa používa 70 – 80 stupňová voda a špeciálna metlička.

Sencha – tento druh zeleného čaju je prvý zber lístkov zeleného čaju. Je plný antioxidantov a tiež sa pripravuje iba z horúcej vody a nie vriacej, inak by sa účinné látky v ňom zničili.

Bancha – tento druh zeleného čaju je druhý zber lístkov zo zeleného čaju. Čaj bancha je najjemnejší, pretože obsahuje najmenej látky theín. Môže sa piť pokojne aj každý deň. Tento zelený čaj sa taktiež pripravuje iba 70 – 80 stupňovou vodou.

Kukicha –tento druh zeleného čaju nie sú klasické listy ale je to vlastne odpad pri výrobe čajov Sencha a Gyokuro, konáriky, steblá a pevné časti. Tento druh kukicha je tiež veľmi jemný s minimom obsahu látky theín. Môže sa piť aj každý deň. Pripravuje taktiež 70 – 80 stupňovou vodou.

Zelený čaj – účinky na zdravie

  • Podporuje imunitný systém, preventívne chráni pred vznikom rakoviny – antioxidanty podporujú imunitný systém a tým chránia naše bunky pred oxidáciou
  • Detoxikuje telo, vychytáva voľné radikály z tela – látky v zelenom čaji postupne prečisťujú organizmus od škodlivín
  • Antiseptické účinky – vitamíny, kyseliny a antioxidanty zbavujú a preventívne chránia pred rôznymi druhmi zápalov
  • Spomaľuje procesy starnutia buniek a pokožky, regeneruje organizmus – antioxidanty v kombinácii s vitamínmi a kyselinami prečisťujú telo od škodlivín, regenerujú a napínajú pokožku, a tým ostávame v perfektnej kondícii
  • Zvyšuje pozornosť, koncentráciu, dodáva postupne energiu – látka theín je niečo podobné ako kofeín, ale v jemnejšej forme. Dodáva energiu a udržuje Vašu pozornosť naštartovanú.
  • Odstraňuje migrénu, upokojuje nervový systém, odstraňuje stres z tela
  • Prečisťuje cievy od tuku, znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi, prevencia proti vzniku cukrovky
  • Podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus
  • Močopudné účinky, odvodňuje nadbytočnú vodu z tela, prečisťuje obličky a močové cesty

Účinky na chudnutie

Zelený čaj je určite vhodnou pomôckou pri zdravom chudnutí. Vyberte si kvalitný sypaný čaj a samozrejme si ho pripravujte bez cukru a medu. Najúčinnejšie látky nechajte pôsobiť prirodzenou cestou v organizme. Zelený čaj Vám pomôže naštartovať trávenie, odbúravanie vnútorného a podkožného tuku, zbaví Vás nadbytočnej vody v tele a prečistí orgány od rôznych škodlivín. Zelený čaj počas chudnutia pite 2 – 3 šálky denne, to znamená maximálne 5 – 6 deci za deň, okrem toho nezabudnite na dostatok čistej vody, aby sa mali účinné látky ako dostať ku bunkám. Voda je nosičom všetkého dobrého v tele

 

Tiez sa Vam moze pacit