Lámu sa Vám nechty? Bolí Vás hlava? Tvorí sa Vám akné? Zrejme vám niečo chýba!

Akné? Nedostatok zinku

Nedostatok zinku v tele môže viesť ku vzniku akné. Je to preto, lebo zinok je zodpovedný za sfarbenie našej pokožky a tiež kontroluje produkciu olejov v koži. Okrem toho, zinok má na pokožku aj niekoľko ďalších pozitívnych vplyvov. Robí napríklad to, že urýchľuje hojenie, zmierňuje zápaly a regeneruje naše kožné bunky. Konkrétne čo sa týka akné, tak jeho vzniku bráni zinok tým spôsobom, že spomaľuje aktivitu enzýmu 5-alfa-reduktázy, ktorý stimuluje tvorbu testosterónu. No a ako všetci vieme, testosterón je primárnou príčinou akné hlavne u dospievajúcich.

Biele hrbolčeky na spodnej časti ruky? Nedostatok mastných kyselín

Ak sa u vás vyskytuje nerovnováha esenciálnych mastných kyselín, teda inými slovami, ak vám chýbajú omega-3 kyseliny, potom je veľká šanca, že sa vám na spodnej časti ruky, medzi plecom a lakťom, začnú tvoriť také malé biele kožné hrbolčeky. Omega-3 mastné kyseliny dokážu zastaviť tvorbu týchto hrbolčekov a tiež zabránia tvrdnutiu vlasových korienkov, pretože majú veľmi silné protizápalové účinky.

Vypadávanie vlasov? Nedostatok železa

Železo je jedným z najdôležitejších minerálov nielen pre vaše vlasy, ale aj pre celé telo. Jeho špecifickou úlohou pri vlasoch je to, že zabezpečuje dostatočné okysličenie vlasových korienkov kyslíkom a ďalšími dôležitými živinami. Nedostatok železa tak môže viesť okrem anémie aj k vypadávaniu vlasov.

Suché, poškodené alebo lámavé nechty či vlasy? Nedostatok vitamínu H

Ak chcete mať lesklé a zdravé vlasy, vaše telo potrebuje biotín. Niekedy sa mu tiež hovorí aj vitamín H alebo vitamín B7. Napriek tomu, že biotín sa v strave vyskytuje v pomerne hojnom množstve a tiež ho dostať kúpiť v takmer každej predajni s vitamínmi, je stále mnoho ľudí, ktorí ho majú nedostatok. V takom prípade dochádza k vypadávaniu vlasov, ich stenčovaniu, lámaniu a inému poškodzovaniu. To isté sa týka aj lámavostí nechtov.

Bolesti hlavy alebo svalové kŕče? Nedostatok horčíka

Horčík je ďalším nesmierne dôležitým minerálom pre vaše zdravie a krásu. Je absolútne nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému. Dokáže tiež relaxovať a uvoľňovať svaly. Okrem toho, predchádza vzniku bolestí hláv, svalovým kŕčom a spánkovým poruchám. Aby ste dosiahli všetky zdravotné prínosy, ktoré ponúka horčík, je potrebné ho prijímať v dostatočnom množstve. Vyskytuje sa hlavne v listovej zelenine ako je kel, šalát, kapusta či špenát. Ďalším výborným spôsobom, ako získať horčík, je ponoriť sa do kúpeľa s epsomskou soľou (síranom horečnatým). Horčík z tejto soli sa dokáže vstrebať do tela cez pokožku.

Tiez sa Vam moze pacit