Leto je tu. Pozor na ostré slnko! Prečítajte si najúčinnejšie „domáce“ tipy na spálenú pokožku.

Slnko, teplo a pekné počasie nás láka, aby sme vonku trávili čo najviac času. Určite sa už aj Vám stalo, že ste to so slnkom „prehnali“ a potom ste si spálenú pokožku liečili pár dní… Čo však robiť v takomto prípade, keď sa koža spáli? Je to nepríjemná záležitosť, ktorej sa však dá predísť a keď už vznikne, tak ju riešiť aj „domácimi“ receptami.

Najlepšia a najzdravšia prevencia vzniku popálenín alebo spálenej pokožky je, že sa nebudete nárazovo a dlho vystavovať slnečným lúčom. To znamená, že keď nemáte základ opálenia, tak sa nezdržujte na slnku dlhšie ako 20 – 30 minút. Ak patríte ešte ku „bledším“ typom pleti, tak neriskujte, Vy ste náchylnejší na spálenie sa.

Vyhýbajte sa najsilnejším slnečným lúčom medzi 11 a 15 hodinou. V tejto dobe má slnko najsilnejšiu intenzitu a práve v tejto dobe sa dá najrýchlejšie spáliť.

Druhy spálenia pokožky

Nie je popálenina, ako popálenina. Rozoznajte druh spálenia, nie je to sranda.

Mierne spálenie – tento druh spálenia je najčastejší. Prejavuje sa začervenaním kože, pálením alebo svrbením. Táto podráždená pokožka po pár dňoch zhnedne, takže žiadne lúpanie pri miernom spálení nie je.

Stredne ťažké spálenie – pri tomto druhu je pokožka červená, spálená a vytvárajú sa na nej hneď alebo po čase pľuzgiere, ktoré potom praskajú a táto pokožka sa potom lúpe.

Ťažké spálenie – najhorší možný druh. Koža je silne červené až do fialova a okrem pálenia, svrbenia a bolestí sa k tomuto druhu pridruží aj teplota, zvracanie, nevoľnosť, bolesť hlavy alebo celková slabosť. Pri tomto druhu navštívte lekára, alebo sa doma ochladzujte.

Pozor si dávajte hlavne na:

  • Krk
  • Hrudník (nad prsiami)
  • Stehná a kolená
  • Chodidlá
  • Nos a čelo

„Domáce“ tipy čo na spálenú pokožku:

Keď sa Vám už pokožka na slnku spáli, tak sa dá vďaka domácim „receptom“ tento problém eliminovať. Ak sa však pridruží teplota alebo zvracanie, tak navštívte radšej lekára.

Ochladzovať – základom liečenia spálenín je ochladzovanie. Na popálené miesta si striekajte (rozprašovačom) studenú vodu, alebo si dávajte studené obklady a po 10 – 20 minútach ich vymieňajte. Ak ste odvážny, tak sa sprchujte studenou vodou. Nezabudnite aj piť studené nápoje, ochladzovať a hydratovať treba telo aj zvnútra.

Hydratovať – ďalší dôležitý bod je hydratovanie, teda krémovanie. Spálené pokožka je podráždená a vysušená, takže okrem ochladzovania ju aj krémujte. Vhodné sú mastnejšie krémy a nanášajte ich v jemnej vrstve a častejšie.

Zelený alebo čierny čaj – tento čaj však nebudete piť, ale vychladnutú tekutinu si nanášajte na spálené miesta. Zelený alebo čierny čaj urýchli hojenie, upokojí pokožku a vyživí podráždené miesta.

Šalátová uhorka – šalátovú uhorku pokrájajte na plátky a potom ich prikladajte na popálené miesta. Uhorka je plná vody a vitamínov a tak eliminuje bolesti a hydratuje vysušenú pokožku.

Kyslá smotana – nie je vhodná iba na jedenie, ale dokáže pomôcť aj pri popáleninách. Kyslú smotanu si natrite na popálené miesto a nechajte účinkovať 15 – 30 minút. Potom to opláchnite studenou vodou, nechajte prirodzene vyschnúť a potom natrite krémom.

Ocot – klasický ocot vďaka obsahu kyseliny octovej odstraňuje svrbenie a pálenie a tak pomáha podráždenej pokožke. 1 ČL octu zmiešajte s 2,5 – 3 deci studenej vody, dajte do rozprašovača a postriekajte si tým popálené miesta

Tiez sa Vam moze pacit