Med a škorica sú úžasný zázračný liek na chudnutie, zdravie i krásu. Zaručene by ste to mali vyskúšať a neoľutujete!

Med na liečenie rán a vredov pre antibakteriálne účinky používali už v starovekom Egypte. Svedčia o tom rukopisy z roku 1900 p.n.l. Liečebné schopnosti medu ocenili aj Gréci a neskôr Rimania. Škorica zasa pochádza z Indie, kde ako prví používali voňavé korenie v liečiteľstve a samozrejme kuchyni. Med a škorica je silná kombinácia, ktorá vám pomôže nielen pri chudnutí.

Škorica nad zlato

Určite ste netušili, že v dávnej minulosti v Číne vyvažovali škoricu zlatými tehličkami. Dokonca bola cena škorice istú dobu oveľa vyššia, než hodnota zlata. Do Európy ju priniesli benátsky obchodníci, korí sa dopočuli o jej mnohých pozitívnych účinkoch. Jedla sa najmä na zlepšenie trávenia a pri prechladnutí.

Dnes už poznáme viacero jej priaznivých vplyvov na náš organizmus. Napríklad zabraňuje plynatosti a nadúvaniu, bojuje proti hnačke a nevoľnosti v tehotenstve, urýchľuje uzdravenie pri chrípke a dokonca má aj dezinfekčné účinky.

Cejlónska škorica (pravá škorica) v sebe ukrýva viac účinných látok ako Čínska škorica. Druhá menovaná sa používa skôr v domácnostiach pri príprave jedál a pokrmov.

Účinky škorice:

 • Škorica znižuje cholesterol a glukózupodporuje trávenie a bráni plynatosti
 • lieči kožné problémy
 • antibakteriálne účinky
 • pomáha pri chudnutí a celulitíde
 • pomáha pri hnačke
 • pomáha pri zápaloch v ústach
 • podporuje krvný obeh
 • znižuje hladinu cholesterolu

Prednedávnom predstavili vedci z Pakistanu dôkladné štúdie o tom, že škorica je účinná v boji proti cukrovke 2. typu. Na výskume sa podieľalo presne 60 ľudí, ktorí týmto ochorením trpia, po dobu 1,5 mesiaca. Účastníci vytvorili desaťčlenné skupiny.

 

Med je tekuté zlato

Keď sme pri škorici spomenuli zlato, tak ho musíme spomenúť aj pri mede, ktorý nemenej priaznivo vplýva na naše zdravie, chudnutie či krásu. Med obsahuje bielkoviny, sacharidy, vlákninu, nespočetné množstvo minerálov a vitamínov (predovšetkým B, C) a kyselinu pantoténovú. Všetko záleží na lokalite zberu, kvetoch a ročnom období.

Med ako náhrada cukru

V minulosti sme priniesli článok o tom, ako nahradiť nezdravý biely cukor. Med je jednou z najlepších a najzdravších náhrad vôbec. Biely cukor telo ťažko páli a nadbytočné množstvo ukladá v podobe tukových zásob. Umelé sladidlá sú síce zaujímavou alternatívou, no nie oveľa zdravšou. Sú až 200-krát sladšie ako cukor, pričom môžu obsahovať nebezpečnú látku aspartám.

Zložené sacharidy, ako napríklad med, trávi telo jednoduchšie a rýchlejšie. Neobsahuje žiadne umelé látky a je tak aj ľahko rozpustný a stráviteľný. Energetická hodnota je menšia ako pri cukre, no aj tak odporúčame pri chudnutí 1  – 3 čajové lyžice za deň.

Účinky medu:
 • podporuje imunitný systém
 • podporuje správne vyprázdňovanie
 • pomáha pri prechladnutí a chrípke
 • pomáha pri hnačke i zápche
 • stimuluje činnosť čriev
 • zníži vysoký krvný tlak
 • upokojuje nervový systém

Med a škorica – čo keď ich skombinujeme?

Poďme trocha zaexperimentovať a povedať si pár osvedčených tipov, rád a jednoduchých receptov, ktoré vám pomôžu nielen s chudnutím, ale aj zdravím a inými problémami. Med a škorica vytvárajú obrovskú silu, ktorú by ste naozaj mali vedieť využiť.

1. Med, škorica a voda – nápoj na chudnutie

Pripravte si jednoduchý redukčný nápoj z vody, medu a škorice. Čajovú lyžicu škorice vsypte do šálky, pridajte prevarenú vodu a nechajte luhovať. Po 10 – 15 minútach pridajte dve lyžice medu. Nepridávajte ho skôr a už vôbec nie do vriacej vody – zničíte účinné látky. Vypite polovicu nápoja tesne pred spaním a druhú ráno okamžite po prebudení.

Nápoj z medu a škorice sa považuje aj za skvelú prírodnú detoxikačnú kúru. No nielen tým podporuje chudnutie. Priaznivé účinky na metabolizmus znížia váš metabolický vek a škorica predĺži pocit sýtosti. Drink vám pomôže priniesť rýchlejšie výsledky chudnutia, no bez zmeny životného štýlu nikdy neschudnete.

2. Proti ochoreniu srdca

Nič viac a nič menej. Vsypte do medu škoricu a natrite si ju na špaldové pečivo. Určite lepšie raňajky, než presladené džemy s vysokým obsahom sacharidov. Pri takýchto raňajkách znížite aj hladinu cholesterolu v krvi. To znamená, že aktívne predchádzate riziku kardiovaskulárnych chorôb.

3. Na bolesť zubov

Zmiešajte spolu 1 lyžicu škorice a 5 lyžíc medu. Pridať môžete aj klinček. Aplikujte 4-krát na boľavý zub a bolesti sa zbavíte. Ak je bolesť vážna, neodvratne navštívte vášho stomatológa.

4. Cholesterol

Med a škorica zabijú neželaný cholesterol. 1 lyžica medu a 3 čajové lyžice škorice zmiešajte v teplej vode. Ak vám bol zistený zvýšený cholesterol, tak užívajte 2 – 3 krát denne.

5. Na ťažký žalúdok

Trápi vás ťažký žalúdok a jeho prekyslenie? Vyriešte to tak, že si pred každým jedlom dáte 1 čajovú lyžicu škorice a 2 lyžice medu.

6. Kožné infekcie a ekzémy

Neznášate neduhy ako infekcie a ekzémy? Aj na to vám med + škorica pomôžu. Natrite si postihnuté miesto na tele medom so škoricou a rany (pásové opary, infekcie) sa vám rýchlejšie zahoja.

7. Proti únave

Okolo 15-tej hodiny popoludní si dajte jednu lyžicu medu so škoricou. Uvidíte, že telu dodáte rýchlu energiu – bez kalórii!

Škorica s medom nesmie v špajzy chýbať

Možno ste toľko priaznivých účinkov nečakali. Verte, že ani my sme pred písaním tohto článku nevedeli o všetkých známych účinkoch na ľudský organizmus. Škorica a med by preto určite nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Vyskúšajte aj naše tipy a jednoduché zdravé recepty na chudnutie, zdravie i jemnejšiu pokožku.

Tiez sa Vam moze pacit