Mílie patria medzi jeden z najčastejších kožných problémov, ktorý sa dá veľmi ľahko odstrániť. Ukážeme Vám ako.

Mílie patria medzi jeden z najčastejších kožných problémov, ktorý postihuje rovnako mužov aj ženy. Ide o skupiny maličkých bielych výrastkov na pokožke tváre. Vyzerajú akoby šlo o podkožný tuk, no na rozdiel od neho sú pomerne tuhé a nedajú ľahko vytlačiť. V skutočnosti sa jedná o maličké neškodné cysty, ktoré sú naplnené kreatínom. Zvyčajne sa tvoria pod pokožkou tváre v oblastí očí, nosa a líc. Vznikajú vtedy, keď kreatín vyprodukovaný pokožkou uviazne a okolo neho sa vytvorí maličká cysta. Kreatín je bielkovina tvoriaca sa v bunkách kože, vlasov a nechtov.

Koho najčastejšie postihujú mílie ?

Mílie sa tvoria už u novorodeniatok, no časom samé miznú. Keď sa vytvoria u dospelého človeka, tiež môžu zmiznúť samé od seba. Ak sa tak však nestane, stávajú sa trvalou súčasťou vašej pleti. Obyčajne dorastajú do veľkosti maximálne 1 až 2 milimetre. Hoci najčastejšie postihujú jemnú pokožku tváre, vytvoriť sa môžu aj na iných miestach na tele. Prispievať k ich tvorbe môžu niektoré kozmetické krémy obsahujúce vazelínu a tiež tučné jedlá. Preto sa obom snažte vyhýbať, ak vám mílie tvoria v nadmernom množstve.

Ako si sami doma odstrániť mílie?

Bohužiaľ, na mílie neexistuje nejaký domáci odvar, mastička alebo krém. Jediný spôsob, ako ich odstrániť, je fyzicky.

Budete k tomu potrebovať:

  • alkohol na dezinfekciu (môže byť aj vodka, ale lepší je silnejší alkohol, napríklad lekársky)
  • ostrá ihla
  • špicatá pinzeta (nie pinzeta s plochými koncami)
  • bavlnené tampóniky
  • mydlo, voda a uterák

1. Najprv si pokožku umyte mydlom a vodou. Potom si ju do sucha utrite.

2. Miesto, kde sa nachádzajú mílie, potom ešte vydezinfikujte tampónikom namočeným do liehu. Taktiež sterilizujte ihlu a pinzetu.

3. Predtým, než začnete, sa presvedčte, že je vaša pokožka úplná suchá.

4. Následne ihlou jemne pichnite do vrchu mílie alebo z jej boku a následne pinzetou sa ju snažte cez vzniknutú dierku vytlačiť von.

5. Po vybratí mílie pokožku znova vydezinfikujte pomocou tampónika a liehu.

Najlepšie je na jeden krát vybrať len zopár mílií, nie príliš veľa naraz, aby ste nemali veľmi podráždenú pokožku. Ak sa na túto procedúru sami necítite, potom alternatívou je návšteva kozmetického salónu alebo kožného lekára a nechať si mílie odstrániť odborníkom.

Tiez sa Vam moze pacit