Moja mama si každé ráno dáva lyžičku škorice a medu. Výsledky tohto experimentu sú úžasne a prehovorila k tomu aj mňa

Podľa starých Ayurvédskych postupov môže med a škorica vyliečiť väčšinu chorôb. Tieto ingrediencie sú účinné pri chudnutí, akné, infekciách močového mechúra a pri liečbe mnohých ďalších chorôb. V lekárskych textoch boli med a škorica starodávnymi prostriedkami na popáleniny a starostlivosť o rany.

Národné centrum pre biotechnologické informácie (NCBI) uvádza najstaršiu zmienku o mede zo sumerskej tablety okolo roku 2000 B.C.. Med a škorica v kombinácii ako pasta alebo čaj majú potenciál bojovať proti infekcii, hojiť rany alebo dokonca podporovať hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu. Vzhľadom na to, že med a škorica sú také ľahké, nie sú často používané lekármi na liečbu ochorení, konkrétne preto, že nie je dosť výskumov o ich priamých účinkoch. Hoci neexistujú žiadne špecifické dávky pre škoricu a med, WebMD navrhuje 1 čajovú lyžičku škorice denne. Dobrý pomer by bol tri polievkové lyžice medu na polovicu alebo jednu čajovú lyžičku škorice.

1. Chudnutie

Nie je dostatok výskumov, ktoré by podporili staré príslovie, že teplá šálka čaju so škoricou a medom každé ráno, vám pomôžu schudnúť. Avšak štúdia zverejnená v roku 2011 v oblasti výživového výskumu na internetovej stránke NCBI tvrdí, že potkany, ktoré boli kŕmené medom, mali o 14,7% menej prírastku hmotnosti, ale konzumovali o 13,3% menej jedla. Škorica prirodzene stimuluje metabolizmus, zatiaľ čo med má potenciál odvrátiť hlad. Či sa môže skutočne považovať za metódu chubnutia, je na individuálnom uvážení.

2. Nižší cukor v krvi

Udržanie zdravej hladiny cukru v krvi je každodennou bitkou. Výskum ukazuje, že škorica a med môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s diabetom 2. typu alebo s prediabetom. Zatiaľ čo je potrebné vykonať viac štúdií, výsledok je nádejný pre ľudí s nízkym rizikom cukrovky a pre prevenciu.

3. Dlhovekosť a vitalita

Pretože aj med a škorica majú antimikrobiálne, antibakteriálne a protizápalové účinky, dlhodobosť a vitalita sú dlhodobým prínosom na dennej báze. Asi ½ čajovej lyžičky škorice a lyžica medu v teplej vode každý deň môže zvýšiť energetickú hladinu.

4. Nižší cholesterol
Rovnaké štúdie, ktoré vydáva NCBI o krvnom cukre, tvrdia, že škorica a med znížili hladinu celkového cholesterolu, ako aj hladinu lipoproteínu s nízkou hustotou. Lipoproteín s nízkou hustotou (LDL) je „zlý“ cholesterol, ktorý spôsobuje zdravotné komplikácie pre väčšinu ľudí, ak hladina nie je kontrolovaná.

5. Zdravie trávenia

Škorica a med pomáhajú utišiť reflux kyseliny, predchádzať a liečiť vredy a môžu byť použité na liečbu mnohých častých žalúdočných trápení ako je hnačka. Viskozita medu a antioxidantov pomáha predchádzať infekcii, zatiaľ čo škorica funguje ako antimikrobiálna a protizápalová.
6. Znižuje riziko vzniku srdcových ochorení
Vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak sú rizikové faktory srdcových ochorení. Med a škorica preukázali zníženie LDL cholesterolu a triglyceridov, ktoré sú príčinou vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku. Med a škorica majú tiež potenciál zvýšiť cholesterol s vysokou hustotou o 2% podľa Nutrition.com.
7. Posilňuje imunitný systém
Ak sa niekedy vyskytnú pochybnosti, že škorica a med sú prirodzene sa vyskytujúci liečitelia – škorica a med majú sľubný účinok pre ľudí s autoimunitnými alebo chronickými ochoreniami. Skorica a med obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti radikálom v tele. Majú potenciál predchádzať rakovine a zmierňovať účinky niektorých chronických ochorení.
8. Liečba kože
Med a škorica zmiešaná ako pasta môže byť aplikovaná na popáleniny alebo podráždené oblasti na pokožke, aby sa znížil zápal a zabránilo sa bakteriálnej infekcii. Existuje povesť, ktorá sa vznáša okolo toho, že tvrdí, že škorica a med môžu byť tiež použité na liečbu akné, ale nie sú k dispozícii žiadne dôkazy, ktoré by túto teóriu podporovali.
Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Tiez sa Vam moze pacit