Možno ste už počuli o glykemickom indexe. Nepodceňujte glykemický index potravín, pretože by sa Vám to mohlo neskôr vypomstiť.

Viac o glykemickom indexe

Glykemický index je označenie hodnoty podielu cukru v danej potravine. Čím vyššie je toto číslo, tým bude Vaša hladina cukru v krvi stúpať vyššie a rýchlejšie a potom následne príde „úpadok“ hladiny cukru v krvi a človek začne byť smädný, nervózny a môžu sa opäť dostaviť chute na sladké. Závislosť na sladkom je dnes nová „civilizačná“ choroba, ktorú mnohý podceňujú.

Glykemický index je rýchlosť tela, využiť prijatý glukózu z potravín.Keď sme hladný alebo nás bolí hlava, tak nám cukor chýba. Keď sme precukrovaný, telo ukladá cukor do tukových zásob. Proti precukreniu organizmu, máme v tele hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Volá sa INZULÍN

Jeho úlohou je, aby sa nám cukor rozložil a bol použitý ako čistá energia pre energetický výdaj. Keď je ho veľa a telo všetok cukor nerozloží, tak sa nám uloží do tukových zásob. Cukor sa dnes nachádza naozaj všade. Výrobcovia ho skrývajú pod rôzne názvy, ktoré bežný človek nepozná. Preto vám pomôžeme „rozlúštiť“ aspoň pár názvov

Skrytý cukor

Fruktóza, Glukóza, Maltóza, Laktóza, Dextróza, Maltodextrín, Kukuričný sirup.

Plusy

 1. Chvíľkový prílev energie

Mínusy

 1. Spôsobuje nadváhu
 2. Spôsobuje zubný kaz
 3. Urýchľuje starnutie
 4. Zvyšuje tlak
 5. Ohrozuje srdcovocievny systém
 6. Narúša hormonálnu stálosť tela
 7. Hyperaktivita u detí
 8. Znižuje koncentráciu

Rozdelenie hladiny glykemického indexu

 1. Nízky
 2. Stredný
 3. Vysoký

Vidíte, že mínusov je podstatne viac ako plusov. Ak chcete znížiť svoju hmotnosť a byť zdravý, tak by ste si mali čo najskôr odvyknúť od chuti na sladké. Prestať piť: sladené nápoje a alkohol. Pri varení treba použiť cukor len minimálne! Keď je v recepte uvedené 200 gramov cukru, použite len 50 gramov – 100 gramov. Keď musíte sladiť, tak použite med (iba do studenej kuchyne). Je to prirodzenejšia forma cukru, ktorá sa ľahšie a rýchlejšie rozpustí v tele a má aj nutričnú výživnú hodnotu (vitamíny, minerály).

Ako sa zbaviť sladkého?

Najistejšia cesta úspechu je postupné vyčlenenie sladkých potravín s vysokým glykemickým indexom z Vášho jedálnička. Každý týždeň odstráňte jednu sladkú maškrtu z Vášho denného príjmu. Máte na to sedem dní, aby sa Vaše telo zbavilo chutí a tejto novodobej závislosti. Sladkosti nahraďte čerstvým ovocím, ovocie obsahuje zložené sacharidy ale tieto sacharidy sú rýchlejšie rozpustiteľné a ľahšie stráviteľné ako rafinovaný biely cukor. Určite neurobte to, že zo dňa na deň prestanete jesť všetko sladké, tým by ste si privodili „glykemický šok“, bolesti hlavy, nervozitu a aj tak by ste to nevydržali. Prestaňte so sladkým postupne, každý týždeň dajte preč jednu sladkú vec alebo nápoj a nahraďte to radšej čerstvým ovocím, keď to nebude zaberať dajte si aj orechy (nepražené, nesolené). Vláknina a minerály stabilizujú rozhádzaný organizmus.

Tiez sa Vam moze pacit