Najobľúbenejší liek na bolesti vám môže poškodiť mozog. Čo s tým?

Výskumníci z prestížnej Univerzity v Toronte a Univerity v Britskej Kolumbii nedávno publikovali v Denníku sociálno-kognitívnej a vplyvovej neurovedy jednu veľmi zaujímavú štúdiu.

Skúmali v nej vplyv v súčasnosti zrejme najpoužívanejšieho voľnopredajného lieku na potláčanie bolestí a znižovanie horúčky. To, čo zistili, by nemalo nechať chladným žiadneho v vás.

Ako vplýva paracetamol na váš mozog

Pracetamol je aktívnou látkou veľkého množstva liekov proti bolesti a na znižovanie horúčky pre dospelých. Je základom tiež mnohých sirupov určených pre deti.

Väčšina ľudí považuje paracetamol (niekedy nazývaný aj acetaminofén) za bezpečnú látku. Pravda je však trochu iná.

Nie je to prvý krát, čo sa tento liek spája s narúšaním kognitívnych schopností. Po prvý krát sa však teraz podarilo pomocou zobrazovacích prostriedkov zaznamenať jeho vplyv na chybné spracovanie informácií v mozgu.

Ako uvádzajú vedci: „Základným východiskom tejto štúdie bolo, že sme celkom nerozumeli tomu, ako paracetamol ovplyvňuje mozog“, uvádza výskumník Dan Randles.

Doteraz bol vykonaný len výskum zameraný na zmeny správania, no my sme chceli vedieť, ako paracetamol ovplyvňuje mozog z neurologického hľadiska“.

Test na ľuďoch ohľadne chybovosti

Dvojito zaslepená štúdia bola vykonaná na 60 účastníkoch výskumu. Polovici z nich bolo podávané 1000 mg paracetamolu, druhá polovica dostávala placebo.

Následne podstúpili test, v ktorom mali sledovať obrazovku a stlačiť tlačidlo vždy, keď sa ne nej objavilo písmeno „F“, no nestlačiť, ak sa zjavilo písmeno „E“.

Trik je v tom, že to bolo potrebné robiť pomerne rýchlo“, vysvetľuje Randles.

Počas testovania boli účastníci pripojení na elektroencefalogram (EEG), ktorý meral ich mozgovú aktivitu.

Predošlý výskum dokázal, že keď robia ľudia chyby, ich mozog vysiela silnú odozvu prostredníctvom vĺn známych ako Chybová negativita (ERN) a chybová pozitivita (Pe).

Výskumníci zistili, že účastníci, ktorí užili paracetamol vykazovali výrazne menej Pe odoziev ako pacienti v placebo skupine. To znamená, že si menej uvedomovali svojich chýb.

Vyzerá to, akoby paracetamol robil rozpoznávanie chýb ťažším. To vytvára potenciál pre následky aj v ich každodennom živote“, hovorí Randles.

Ďalšie negatívne účinky paracetamolu

Znížená schopnosť spozorovať svoje chyby môže mať vážne následky. Je to preto, lebo ľudia strávia väčšinu svojho času na „autopilote“, kedy vykonávajú rutinné úlohy bez toho, aby sa sústredili na detaily.

Niekedy musíte prerušiť rutinné procesy, inak povedú k chybám. Ako napríklad vtedy, keď sa rozprávate s priateľom a potom potrebujete prejsť cez cestu. Musíte byť schopní reagovať na jazdu nejakého chaotického vodiča“, ozrejmuje Randles.

Test, ktorý sme pripravili, nabádal ľudí do rutiny stláčania gombíka pri zobrazení „F“. Keď sa zjavilo písmeno „E“, to už si vyžadovalo kognitívnu kontrolu, pretože vtedy potrebujete prerušiť rutinný proces.

Ľudia zo skupiny užívajúcej paracetamol mali oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že na zobrazenie písmena „E“ nezareagovali správne v porovnaní s placebo skupinou. Je teda vyššia šanca, že ľudia v paracetamolovej skupine budú akoby zasnení a ani si to neuvedomujú.

Predošlé štúdie okrem toho ukázali, že paracetamol otupuje aj emocionálnu bolesť spôsobenú sociálnym odmietnutím a celkovo otupuje emocionálne reakcie.

Taktiež sa ukázalo, že otupuje pocity rozhorčenia, ktoré sú základom pre morálne úsudky.

No a napokon, existujú aj obavy, že pravidelné užívanie paracetamolu zvyšuje neskoršie riziko rozvoja Alzheimerovej choroby.

Čo namiesto paracetamolu?

Ako prvá možnosť vás zrejme napadne začať užívať nejaké iné lieky proti bolestiam, ako napríklad tie, ktoré obsahujú účinnú látku iboprufén.

Problémom je, že aj tie majú svoje vlastné závažné riziká. Podobne ako v mnohých iných prípadoch, aj tu ponúka riešenie príroda.

Tuto nasleduje 10 prírodných látok, ktoré výborne zaberajú na rôzne typy bolestí:

  1. Zázvor. Užívanie čerstvého, práškového či zázvoru v kapsuliach, 4 krát denne, je vynikajúcou alternatívou k ibuprofénu, hlavne v prípade menštruačných bolestí.
  2. Arnica. Osteoartritídu v kĺboch rúk či nôh je možné liečiť povrchovou aplikáciou krému s obsahom arnicy.
  3. Šišák bajkalský (Baikal skullap). Táto rastlinka obsahuje látku nazývanú baicalin, ktorá účinne znižuje bolesti.
  4. Vitamín C, Ginkgo biloba a astacantín. Tieto látky používajte na zmiernenie bolestí a nepohodlia pri zápaloch v dýchacích cestách, astme a iných ťažkostiach s dýchaním.
  5. Omega-3 mastné kyseliny. Artritídne bolesti môžu byť účinne znížené užívaním približne 2000 mg omaga-3 mastných kyselín denne.
  6. Ženšeň (všehoj ázijský). Je výborný na reumu a artritídu
  7. Ľubovník bodkovaný. Aj ľubovník bodkovaný je lepší tlmič bolestí ako mnohé beźné lieky proti bolestiam.
  8. Maliny a čerešne. Enzým cyklooxygenáza, ktorá spôsobuje zápaly, je potláčaná liekmi na báze ibuprofénu. Uvedené druhy ovocia naproti tomu obsahujú anteokyaníny, ktoré tento enzým blokujú rovnako dobre.
  9. Bazalka. Táto bylinka má porovnateľné protizápalové účinky ako tradičné lieky.
  10. Olivový olej. Obsahuje oleocantal, látku s výbornými protizápalovými vlastnosťami.

Záver

Dúfame, že vás tento článok príliš nenaľakal, ak pravidelne užívate paracetamol alebo iné bežné lieky proti bolesti.

Vždy je však lepšie byť informovaným, ako neskôr trpieť na dôsledky svojej nevedomosti.

Zdroj: EurekAlert.org

Tiez sa Vam moze pacit