Najznámejšia a najdiskutovanejšia strukovina je asi sója. Informácie o zdravotných pozitívach a negatívach sa dozviete v našom článku.

656-01767013 Model Release: No Property Release: No Still life of soya beans

Najznámejšia a najdiskutovanejšia strukovina.

Informácie o zdravotných pozitívach a negatívach sa v článkoch a diskusiách veľmi líšia, tak čomu veriť a ako sa ku tejto potravine postaviť? Čo vlastne sója obsahuje, aké má nutričné hodnoty, akými pozitívnymi účinkami sa vyznačuje, info o sójových produktoch a recepty zo sóje.

Základné informácie o sóji

Sója ako strukovina a je zdravá ako každá strukovina. Sója obsahuje plnohodnotné živiny, ktoré telu zlepšujú celkový zdravotný stav. Pozor však na produkty zo sóje, tieto môžu mať veľmi negatívny účinok na organizmus pri dlhodobom užívaní a vo veľkých množstvách.

Geneticky modifikovaná sója môže pri dlhodobej konzumácií môže postupne sťažovať Vaše zdravie. Vo všeobecnosti sa u väčšiny ľudí zapísala sója ako zdravé a plnohodnotné jedlo, hlavne pre vegetariánov a vegánov. Je tomu tak, ale iba v prípade, že ide o skutočnú strukovinu sóje, teda nie geneticky modifikovanú.

Aké pozitívne látky obsahuje?

Sója, podobne ako každá strukovina, obsahuje cenné živiny, ktoré majú blahodarný vplyv na zdravie človeka, ktoré sú to?

Voda, bielkoviny, tuk, sacharidy, vláknina, draslík, vápnik, horčík, zinok, fosfor, sodík, železo, meď, mangán, selén, vitamíny A, B, C, E, K, fytoestrogén*, kyselina listová, kyselina pantoténová, omega3 a omega6 mastné nenasýtené kyseliny a betakarotén.

 

Sója a jej pozitívne účinky na zdravie:

 • Vďaka fytoestrogénu a vitamínom  sója podporuje imunitný systém a chráni bunky pred rakovinovým bujnením
 • Bielkoviny a vláknina podporujú trávenie, metabolizmus a pravidelnú stolicu
 • Sója neobsahuje cholesterol, takže má schopnosť eliminovať zlý tuk, cholesterol a vysoký krvný tlak
 • Prevencia voči kardiovaskulárnym ochoreniam
 • Preventívne chráni pred pľúcnymi ochoreniami
 • Fytoestrogén pomáha pri menopauze a hormonálnej nerovnováhe
 • Podporuje tvorbu materského mlieka
 • Vápnik a iné minerály podporujú tvorbu kostného a kĺbového tkaniva.

Sója pri chudnutí – áno alebo nie?

Sója a aj sójové produkty sú pri chudnutí povolené. Podporia Vám trávenie, rýchlosť metabolizmu, zdravie a tým aj chudnutie. Obsahujú dôležité živiny, vďaka ktorým si naštartujete metabolizmus a chudnutie bude efektívnejšie. Sóju konzumujte 3 – 5 krát do týždňa v jej rozličných formách. Sóju viete jednoducho použiť, ako náhradu masa, zo sóje nájdete aj mliečne produkty. Zo sóje sa dajú pripraviť aj mnohé chutné recepty.

Sójové produkty

Sója je zdravotne pozitívna ale geneticky modifikovaná sója môže byť pri dlhodobej konzumácii a vo veľkých množstvách – zdraviu škodlivá! Sójové produkty, ktoré sú fermetované – sú zdravé a nefermetované produkty môžu mať pri častej konzumácii negatívny vplyv na organizmus. Fermetácia sójových produktov je kvasenie, ktoré zbavuje sójové produkty  toxínov a škodlivých vplyvov.

Čo môžu spôsobiť nekvalitné sójové produkty?

Ak sa snažíte ušetriť na sójových produktoch, tak určite nerobíte dobre. V tomto prípade sa za kvalitu oplatí zaplatiť. Kupujte predovšetkým sójové produkty fermetované. Ak však budete konzumovať sójové produkty nekvalitné a vo veľkých množstvách, tak si môžete privolať niektorý z nasledovných zdravotných problémov.

 • Zaťažiť a predĺžiť trávenie
 • Sposôbiť plynatosť alebo bolesti brucha
 • Znížiť funkciu štítnej žľazy a tým spustiť priberanie
 • Podporovať rast rakovinových buniek
 • Malátnosť, únavu či nedostatok energie
 • Odvápňovanie kostí
 • Narušenie nervového systému

Sójové mlieko je zdravším variantom mliečneho produktu, ktorý je vhodný predovšetkým pre ľudí s intoleranciou na laktózu a vegánov. Sójové mlieko obsahuje tieto účinné látky: bielkoviny, tuk, sacharidy, vlákninu, vápnik a iné minerálne látky, vitamíny A, B, D, E, K, cholín, omega 3, omega 6 kyseliny a iné kyseliny. Najpozitívnejšie účinky sójového mlieka sú: podpora trávenia, metabolizmu, pravidelnej stolice, tvorbe kostného a kĺbového tkaniva, zlepšenia kvality vlasov, nechtov, pokožky a je vhodný aj pre ľudí, ktorý práve chudnú.

 

Tiez sa Vam moze pacit