Operáciu vôbec nepotrebujete: 5 spôsobov ako vyliečiť haluxy a opuchnuté kĺby

Haluxy sú kostné hrčky, ktoré sa vyformujú na kĺboch, zvyčajne na veľkých palcoch na nohách. Vznikajú vtedy, keď váš palec tlačí na ďalší prst, čo núti kĺb palca vybočiť do strany.

Okrem samotných kĺboch je často postihnutá aj priľahlá pokožka, ktorá môže byť začervenaná a boľavá.´

Príčiny vzniku haluxov

Ak nosíte tesné alebo úzke topánky, tie môžu haluxy vyvolať, prípadne ich stav ešte zhoršiť.

Ďalšou príčinou tohto ochorenia bývajú vrodené štrukturálne vady kost, nadmerná záťaž kĺbov alebo zdravotná komplikácia akou je napríklad artritída.

Menšie výbežky môžu vzniknúť aj na ostatných prstoch nôh.

Haluxy dokážu byť skutočnou nočnou morou. Nielen kvôli tomu, že spôsobujú bolesti či kazia vzhľad chodidiel, ale aj preto, že je veľmi ťažké pri nich nájsť vhodnú obuv.

Mnohí pacienti preto pristupujú k ich operačnému odstráneniu. Jeho problémom však je, že často ide len o dočasné riešenie, pretože po čase sa haluxy zvyčajne opäť vrátia.

Naproti tomu, príroda vie ponúknuť trvalejšie výsledky.

Prvý krok, ktorý by ste pri liečbe haluxov mali urobiť, je očistiť telo od nahromadenej kyseliny močovej, ktorá sa usádza v kĺboch a prispieva k zhoršovaniu ochorenia.

Ako to urobiť, to sa už dozviete v tomto článku. Okrem kyseliny močovej je potrebné sa zamerať aj na ostatné možné príčiny uvedené vyššie.

Teraz sa už poďme pozrieť na prírodné recepty proti haluxom.

1. Domáci sirup z bobkového listu

Každý večer do hrnca vložte 1 polievkovú lyžicu popučeného, respektíve na jemno nakrájaného bobkového listu, zalejte ho 300 ml vody a na miernom ohni varte 5 minút.

Po dovarení prelejte vodu aj s listom do keramickej nádoby (misky alebo pohára) a nechajte to postáť do rána.

Na druhy deň ráno tekutinu sceďte a pite ju v malých dúškoch počas celého dňa. Nevypite to naraz!

Túto kúru robte 3 dni za sebou. Na každý deň si pripravte nový odvar. Potom si dajte 1 týždeň pauzu a kúru znova zopakujte.

Nech vás neprekvapí, že počas kúry budete chodievať na malú toaletu častejšie ako zvyčajne. To je znakom toho, že usadené soli kyseliny močovej sa začínajú rozpúšťať, čo irituje váš močový mechúr.

Výsledky by ste mali zaznamenať už za 10 dní. Zaznamenáte úľavu od bolestí nielen v kĺboch palcov, ale lepšie sa bude cítiť celé vaše telo.

2. Domáca tinktúra z bobkového listu

Túto metódu je potrebné aplikovať minimálne 2 mesiace. Po tomto čase by haluxy na vašich nohách mali úplne vymiznúť.

Vezmite 5 veľkých bobkových listov, pokrájajte ich na malé kúsky, vložte ich do sklenenej uzatvárateľnej nádoby (napríklad zaváraninového sklíčka) a zalejte 100 ml alkoholu, ktorý má 70% alebo viac.

Nádobu uložte niekam na tmavé miesto a nechajte stáť 1 týždeň. Potom lieh sceďte a tinktúra je hotová.

Pred aplikáciou tinktúry si najprv namočte nohy na pár minút do zmesi teplej vody a sódy bikarbóny (3 litre vody a 1 polievková lyžica sódy bikarbóny).

Potom si nohy dobre utrite do sucha uterákom.

No a napokon prstami rúk vmasírujte tinktúru do pokožky nad haluxami. Na nohy si potom natiahnite hrubé bavlnené ponožky a na chvíľu si ľahnite.

3. Tinktúra z jódu a acylpyrínu

Tinktúra s jódom a acylpyrínom je ďalším účinným domácim receptom na haluxy.

Pripravte si ju tak, že podrvíte 5 acylpyrínov (5 x 200 mg tablety) na prášok a ten zmiešate s 10 ml jódového roztoku. Dobre to celé premiešajte, až kým sa acylpyrín úplne nerozpustí.

Aplikujte uvedenú jódovo-acylpyrínovú zmes na boľavé miesta kĺbov každú noc. Táto tinktúra sa dá použiť aj na ostatné kĺby, ako sú napríklad boľavé členky či kolená.

Po jej aplikácii na haluxy sa uistíte, že vaše chodidlá budú počas noci v teple. Pozitívnu zmenu by ste mali pocítiť už onedlho.

4. Masáž mydlom a jódom

Budete teraz možno trocha prekvapení, no aj obyčajná masáž s mydlom vie pomôcť uľaviť od bolestí a zápalov vyvolaných haluxami.

Postrúhajte kúsok mydla, naneste ho na boľavé miesta a jemne ich masírujte. Potom si kožu umyte vodou a do sucha ju vysušte.

Následne vezmite jódovú tinktúru a naneste ju na haluxy. Na nanášanie použite nejakú tenkú paličku, ako napríklad špilku, ktorou budete na pokožku akoby kresliť čiary pavučiny.

Jód sa cez pokožku absorbuje pomerne rýchlo. Chvíľu počkajte, až kým tekutina nevyschne, potom si na nohy navlečte teplé ponožky.

Táto terapia trvá približne 30 dní.

5. Citrónová šťava a jódová tinktúra

Ďalšou výbornou domácou kúrou na boľavé haluxy je citrónovo jódová terapia.

Jediné, čo potrebujete urobiť, je zmiešať čerstvú citrónovú šťavu s trochou jódového roztoku (v pomere 1:1) a túto zmes potom aplikovať na haluxy alebo iné boľavé kĺby.

Uvedená metóda je veľmi účinná aj pri liečbe pätnej ostrohy.

zdroj: http://www.healthyandnaturalhouse.com/heres-how-to-naturally-get-rid-of-bunions-completely/

Tiez sa Vam moze pacit