Potrebné vitamíny aby neutrpela vaša psychika a spánok. Dajte vášmu telu len to najlepšie!

Vitamín D

Najdôležitejším vitamínom, ktorý najčastejšie spôsobuje u ľudí problémy nervového charakteru, zvýšenú citlivosť na bolesti či iné externé stimuly je vitamín D.  Technicky sa jedná skôr o hormón ako vitamín, pretože úlohou vitamínu D je regulácia ostatných hormónov v tele ako sú testosterón, estrogén a progesterón. Nízka hladinu testosterónu u mužov a progesterónu u žien ako výsledok nedostatku vitamínu D môže viesť k narušenej psychike či dokonca depresii. Vitamín D tiež reguluje spánok, ktorý rovnako vplýva na vyrovnanú psychiku.

Hlavným spôsobom, ako získame dostatok vitamínu D je zo slnečného svetla, ktoré stimuluje telo k jeho tvorbe. Ak dlhodobo mávate málo priameho slnečného svetla, môže to viesť k takzvannej poruche sezónneho správania.

Pri podozrení na nedostatok vitamínu D a nemožnosti aspoň 30 minút denne byť na priamom slnku, skúste ho dopĺňať stravou (vajíčka, morské ryby) alebo doplnkami stravy. Zadovážte si formu vitamínu D3 (cholecalciferol).

Zinok

Nízka hladinu zinku v krvi vedie k depresiám a oslabenému imunitnému systému. Problémom dnes je, že zinok v strave často chýba. Zinok pomáha telu modulovať reakcie na stres. Bez neho sa ľahko stávame preťažení a traumatizovaní.

Horčík

Horčík je ďalšou látkou, ktorej nedostatok nepriaznivo vplýva nielen na psychiku, ale aj množstvo ďalších zdravotných problémov ako sú osteoporóza či ochorenia srdca a ciev. Pri riešení psychických problémov alebo zvýšenej podráždenosti sa odporúča kombinovať horčík so zinkom a prípadne aj železom. Železo totiž podporuje tvorbu červených krviniek a tým aj lepšie okysličenie mozgu, čím optimalizuje jeho funkcie.

Tryptofán

Ďalšou veľmi dôležitou nutričnou látkou pre zdravý nervový systém je aminokyselina tryptofán, prípadne jej prekurzor 5HT. Z oboch uvedených látok mozog tvorí takzvaný hormón šťastia – serotonín. Ide o prirodzený prenášač nervových vzruchov. Konzumáciou potravín s vyšším obsahom tryptofánu dokážete zvýšiť produkciu serotonínu v mozgu, zlepšiť si náladu, mať kvalitnejší spánok a získať vyššiu odolnosť proti bolestiam. Tryptofán nájdete hlavne v orechoch (najviac v kešu orieškoch), hydine, ovsených vločkách, fazuli, šošovici a vajíčkach .

Tiez sa Vam moze pacit