Potvrdené lekármi – vhodnejšie sú ťažšie prikrývky. Prečo by sme mali spávať pod ťažšou perinou? My vieme prečo.

Potvrdené lekármi – vhodnejšie sú ťažšie prikrývky!!

Váha paplónu alebo prikrývky slúži ako dotyková terapia. Matrace sú zvyčajne navrhnuté tak, aby rovnomerne rozložili telesnú váhu. Ak ste však počas noci prikrytý ťažším paplónom, jednotlivé body na tele sú stimulované, čo pomáha telu lepšie relaxovať, cítiť sa “uzemnene” a tiež bezpečnejšie. Klinické štúdie ukazujú, že pri stimulovaní týchto bodov mozog začne do tela uvoľňovať serotonín. Ide o mozgový neurotransmiter, známy aj ako “upokojujúci hormón”. Okrem zlepšovania kvality spánky má serotonín aj ďalšie funkcie, napríklad zlepšovanie pamäte a kognitívnych funkcií mozgu. Používanie ťažších pokrývok pomáha aj pri nasledovných ochoreniach:

  • Parkinsonovej chorobe
  • Alzheimerovej chorobe
  • bipolárnej poruche
  • ADHD
  • autizme
  • poruchách spánku
  • menopauze
  • akomkoľvek druhu úzkosti

Zmierňovanie úzkostných stavov vedie k zlepšovaniu psychiky pri depresiách, rôznych traumách či dokonca stimuluje detoxikačné mechanizmy tela. Toto sú aj dôvody, prečo je používanie ťažších prikrývok stále viac populárnejšie. Okrem klasických ťažších paplónov sa dnes už aj vyrábajú špeciálne pokrývky, ktoré majú váhu rovnomerne rozdelenú do menších oddelených časti, aby sa váha nepresúvala z jednej časti do druhej.

Štúdie potvrdzujúce prínosy ťažších prikrývok

V roku 2014 bola publikovaná zaujímavá štúdia v žurnále Pediatria, kde 63 detí vo veku od 5 do 16 rokov spávali počas 12 až 16 týždňoch buď pod klasickým paplónom, alebo pod ťažším paplónom. Po ukončení ubehnutí prvej fázy si obe skupiny paplóny vymenili a ďalej takto spali 2 týždne. Rodičia aj deti uvádzali, že na spanie preferovali ťažší paplón.

Ako ťažšie prikrývky správne používať?

Pokrývka so zvýšenou hmotnosťou by mala vážiť od 7 do 14 kg – pre deti ľahšie, pre dospelých ťažšie.

Ak si nie ste istí, môžete sa o ich používaní poradiť aj so svojim lekárom, prípade s terapeutom, ktorý s nimi má skúsenosti.

Ich používanie sa neodporúča v prípade, ak trpíte respiračnými alebo srdcovo-cievnými ochoreniami.

Tiez sa Vam moze pacit