Poznáte silu medvedieho cesnaku? Nastal jeho čas a preto si ho určite zadovážte! Je to účinná liečivá bylina, ktorá má mnoho stranné využitie.

Medvedí cesnak, poznáte jeho silu? Nastal jeho čas a preto si ho určite zadovážte! Medvedí cesnak je účinná liečivá bylina, ktorá má mnoho stranné využitie. Jeho najväčšia sila spočíva v posilnení imunity, srdcovo-cievneho systému, prečistení organizmu, podpori trávenia, stolice a zlepšení zdravia dýchacích ciest. Medvedí cesnak pomôže telu nabrať nové sily po zime, prečistí ho a pripraví Vaše zdravie aj na nadchádzajúce leto. Nepodceňte túto rastlinku – medvedí cesnak je topka. 

Čo obsahuje medvedí cesnak??

Keď sa bližšie pozriete na to, čo medvedí cesnak obsahuje, môže sa Vám to na prvý pohľad zdať ako nič moc, ale opak je pravdou. Medvedí cesnak obsahuje skryté cenné látky, ktoré z neho robia úžasnú liečivú a chutnú bylinu.

Bielkoviny, sacharidy, vlákninu, draslík, sodík a vitamíny B a C

Medvedí cesnak – účinky zdravie

  • Podporuje imunitný systém a ochranu zdravia, antispetické, antibakteriálne, antibiotické účinky
  • Zlepšuje a hojí poranenia kože
  • Prečisťuje a zlepšuje: dýchacie cesty , pečeň a krv, močové cesty a obličky
  • Podporuje trávenie, zlepšuje vyprázdňovanie a odstraňuje plynatosť
  • Znižuje vysoký cholesterol z krvi, znižuje vysoký krvný tlak
  • Močopudný účinok odvodňuje nadbytočnú vodu z tela
  • Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, zlepšuje funkciu mozgu a pamäti

Kde sa medvedí cesnak vyskytuje a ako sa zbiera??

Medvedí cesnak rastie vo vlhkom prostredí (les, hory, pri potokoch, močariny). Má rád vodu, vlhko a tieň. Priame slnko ho však ničí, takže od apríla si môžete robiť prechádzky v lese a dúfať, že medvedí cesnak objavíte. Medvedí cesnak rastie vo voľnej prírode do 900 m.n.m. Z medvedieho cesnaku sa zbierajú iba jeho listy, ktoré sa potom používajú do studenej alebo teplej prípravy, podobne ako listy špenátu.

Uskladnenie medvedieho cesnaku – ako na to?

Medvedí cesnak má najväčšiu silu hneď po odtrhnutí, teda priama konzumácia. Medvedí cesnak sa nedoporučuje sušiť, pretože touto metódou prichádza o všetky liečivé zložky a tým pádom aj účinky. Medvedí cesnak je najlepšie skonzumovať ihneď po odobratí, ak však nemáte inú možnosť uchovajte ho aj v chladničke v uzatvárateľnej nádobe, ak ho skonzumujete do troch dní. Ak ho použijete neskôr, tak ho zamrazte.

Použitie:

Medvedí cesnak v jedle – medvedí cesnak môžete jednoducho pridať do akéhokoľvek jedla, kam sa Vám bude hodiť. Najčastejšie sa používa do polievok, ryže, nátierok, ku mäsu, cestovinám do zemiakov a podobne.  Medvedí cesnak korenie – umyté listy usušte a nechajte prirodzene vysušiť. Toto korenie potom používajte do varenia, pečenia, grilovania alebo len tak ako čaj.

Recepty – polievky z medvedieho cesnaku a pesto

Neviete čo na obed? Chcete, aby Vaše chuťové poháriky boli spokojné a zároveň chcete urobiť aj niečo pre svoje zdravie? Pripravte si polievku z medvedieho cesnaku podľa našich receptov. Či už klasickú so smotanou alebo zdravšiu bezlaktózovú.

Recept – pesto z medvedieho cesnaku

Pripravte si lahodné pesto z medvedieho cesnaku. Nielenže je chutné, ale i veľmi zdravé. Stačí ak si pozriete, čo obsahuje a hneď dostanete chuť si ho pripraviť.

Recept – čaj z medvedieho cesnaku

Potrebujete:  1 PL čerstvo nakrájaných listov medvedieho cesnaku, 0,5 ČL med, 2,5 deci vody, 1 plátok citróna.

Čerstvo nakrájaný medvedí cesnak zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať. Keď je čaj teplý pridajte med a citrón

Recept – „Medvedia“ šťava

Potrebujete: 5 hrstí listov medvedí cesnak, 120 ml med, 4 PL extra panenský olivový olej (najvyššia kvalita), 1 PL citrónová alebo limetková šťava.

Všetky suroviny vložíme do misky a všetko dôkladne rozmixujeme na hustú hmotu. Túto zmes užívajte 1 krát za deň, po jednej polievkovej lyžici. Túto šťavu zapite vodou alebo čajom bez cukru

 

Tiez sa Vam moze pacit