Pozor! Lekári radia všetkým ľuďom, aby prestali užívať ibuprofén! Tu je dôvod, prečo je táto látka taká veľmi škodlivá!!

Varovania úradov na kontrolu liekov

Pred 8 rokmi dokonca aj americký Úrad pre kontrolu liekov FDA vydal ohľadne ibuprofénu varovanie, v ktorom upozorňoval na vážne zvýšené riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Minulý rok toto varovanie ešte posilnili. Po tom, čo znova preskúmali daný liek, vydali toto vyhlásenie:

Ibuprofén výrazne zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice, dokonca aj pri krátkodobom užívaní.

Čím dlhšie sa liek užíva, tým je riziko vyššie. Faktom je, že uvedené riziko je vyššie v prípadoch ľudí s existujúcim ochorením srdca. Avšak týka sa aj ľudí, ktorí so srdcom nemajú žiadne problémy. Navyše, dané riziko sa prudko zvyšuje u ľudí nad 40 rokov. Ako sa uvádza vo vyhlásení, šanca, že títo ľudia dospejú k ťažkostiam so srdcom, je extrémne vysoká. Úrad FDA preto ľudí nad 40 rokov dôrazne vystríha pred užívaním liekov obsahujúcich ibuprofén.

Najväčší problém liekov bez predpisu

Ako sme už uviedli, najväčším problémom liekov bez lekárskeho predpisu, ako sú ibuprofén či paracetamol je, že sa o nich ľudia mylne domnievajú, že sú bezpečné. Ďalšou veľkou chybou je ich nadmerné užívanie, pretože majú len málo viditeľných nežiaducich účinkov. Tie neviditeľné v podobe ohrozenia srdca alebo mozgu však už väčšina ľudí zvykne ignorovať. Výsledkom potom je, že sa niekedy konzumujú doslova ako cukríky. V našom článku vás však nechceme iba vystríhať pred nebezpečnosťou týchto často užívaných liekov, ale vám súčasne odporúčime aj alternatívy.

Bezpečná alternatíva k liekom proti bolestiam

Jednou z najlepších prírodných látok, ktorá dokáže účinne potláčať rôzne typy bolestí, je kurkuma. Patrí do tej istej rodiny rastlín ako napríklad zázvor a predstavuje korenie so snáď najširšou paletou prospešných účinkov na ľudský organizmus, aké môžete konzumovať. Kurkuma má prirodzenú schopnosť blokovať zápalové enzýmy a cytokíny. Preto, okrem potláčania bežných bolestí hlavy alebo svalov, je neskutočné účinná aj pri chronických ochoreniach ako napríklad reumatoidná artritída. Na druhej strane, lieky ako ibuprofén iba na chvíľu potlačia zápal, no nedokážu jeho vzniku zabrániť. Navyše, kurkuma je veľmi efektívna aj pri priamom tlmení bolestí. Preto, ak vás nabudúce budú trápiť nejaké bolesti, určite siahnite radšej po nej než po tabletkách. Ďalšou skvelou vecou na kurkume je, že ju dostanete kúpiť v takmer každých potravinách medzi korením a stojí len pár centov.

Ako užívať kurkumu?

Kurkuma sa užíva tak, že si v pohári vody rozmiešate 1 čajovú lyžičku kurkumy a vypijete. Pre zosilnene účinku môžete do toho ešte pridať štipku pomletého čierneho korenia. Podľa potreby užívajte 2 až 3 krát denne až do ústupu bolestí.

Tiez sa Vam moze pacit