Predstavíme Vám 5 alternatívnych spôsobov pre liečbu tinnitusu – piskotu v ušiach. Ako ho zázračne vyliečiť? Dozviete sa v článku.

Dnes vám predstavíme 5 alternatívnych spôsobov pre liečbu tinnitusu. Najprv si však povedzme trocha viac o tomto ochorení.

Čo je tinnitus?

Tinnitus sa zvyčajne definuje ako pocity piskotu v ušiach, ktorý nepochádza zo žiadneho vonkajšieho zdroja. Hoci ho zvyčajne ľudia popisujú ako pískanie, môžu byť tieto zvyky hocičím od hučania, šumenia až po iné druhy zvukov. Líšia sa tieź svojou hlasitosťou. U niektorých sú uvedené zvuky neustále, u iných zasa môžu prichádzať a zasa odchádzať. Najčastejšie sa vyskytujú vtedy, keď sa v danom prostredí buď nevyskytuje, alebo vyskytuje len veľmi slabý šum pozadia. Ide napríklad o situácie ako je čítanie knihy, pobyt v tichej miestnosti, alebo keď sa snažíme zaspať. V niektorých prípadoch sa spomínané zvuky môžu dokonca zosynchronizovať so srdečným tepom.

Príčiny písaknia v ušiach

Najčastejšou príčinou hučania v ušiach je dlhodobé vystavenie hlasnému hluku. Zvyčajne sa vyvinie u ľudí, ktorí trávia veľa času na koncertoch, diskotékach, stavbách, jazdiacich na hlučných motocykloch, prípadne, ak sa pohybujú na strelniciach alebo v okolí hlučných zariadení. Hlasné zvuky totiž vyvolávajú trvalé poškodenie buniek nachádzajúcich sa vo vnútornom uchu, čo neskôr nevie k tinnitusu, či dokonca k trvalej strate sluchu. Niekedy stačí na vznik tohto ochorenia jediné vystavenie sa extrémne hlučnému zvuku.

  • zablokovanie uší nahromadeným mazom, infekciou alebo nezhubným nádorom
  • niektoré lieky ako acylpyrín, lieky proti bolesti, sedatíva a antidpresíva
  • prirodzené starnutie
  • Menierová choroba
  • otoskleróza
  • poranenia hlavy alebo krku

Na potlačenia šumov v ušiach ľudia často siahajú po rôznych farmaceutických prípravkoch. Tie však nielenže spôsobia nové symptómy, ale ani nie sú príliš účinné. Niekedy dokonca môžu tinnitus ešte zhoršovať. Našťastie, existujú viaceré prírodné prostriedky, u ktorých bola dokázaná ich účinnosť a nemajú takmer žiadne negatívne vedľajšie účinky. Tuto nasleduje 5 takýchto vecí.

1. Akupunktúra

Boli urobené viaceré štúdie, ktoré dokazujú účinnosť akupunktúry pri liečbe pískania v ušiach. Dobrý akupunkturista so skúsenosťami z Tradičnej čínskej medicíny bude vedieť navrhnúť liečbu na rôzne typy tinnitusu. Takáto liečba sa zvyčajne zameriava na uvoľnenie “obštrukcií” v ušných kanálikoch. Pravdepodobne si to bude vyžadovať 10 až 15 sedení než sa dostaví pozorovateľné zlepšenie. Pri nich sa akupunkturisti zameriavajú hlavne na body umiestnené na lebke a ušiach.

2. Ginkgo biloba 

Gingko biloba je extrémne skúmanou bylinkou v herbálnej medicíne o ktorej sa verí, že dokáže zlepšovať prietok krvi v periférnych oblastiach tela ako sú hlava či mozog. To z nej robí efektívnu bylinku aj na tinnitus, hlavne  v prípadoch, keď je toto ochorenie vyvolané zlým prekrvením uší.

3. Prečistenie Eustachovej trubice

Ide o techniku používanú na uvoľnenie upchatia trubice nachádzajúcej sa za ušným bubienkom odtečením tekutín z vášho ucha. Pomáha to hlavne u prípadov tinnitusu spôsobených upchatím nosa, uší, hrdla a dutín, pretože horné dýchacie cesty sú prepojené s Eustachovou trubicou. Na vykonanie tejto techniky sa najprv uistíte, že máte čisté ruky. Následne otvorte ústa a ukazovákom nahmatajte ďasná nad hornými zubami múdrosti. Za očnými zubami sa nachádzajú ohnuté kosti s chrupavkami, ktoré vám umožňujú otvárať ústa. Postupujte ukazovákom ďalej, až pocítite pružnú šľachu približne pri koreni jazyka. Niekde v týchto miestach sa začína Eustachova trubica. Teraz mierne zo strany na stranu stláčajte uvedené miesto približne 15 až 20 sekúnd.

 

4. Doplnky stravy

Na liečbu tinnitusu podmieneného vekom sú vhodné doplnky s vitamínom B12 a zinkom, hlavne u ľudí, ktorí trpia ich nedostatkom. Účinnosť zinku v týchto prípadoch potvrdili viaceré štúdie. Užívajte ho počas 3 až 6 mesiacoch. Podobne dobré výsledky boli zaznamenané pri užívaní vitamínu B12. Hoci zatiaľ v tomto smere neboli urobené oficiálne štúdie, mnohí ľudia tvrdia, že im pomohlo užívanie už tak malého množstva ako 100 mcg denne.

5. Šum v pozadí

Šum v pozadí dokáže potlačiť hučanie spôsobené tinnitusom. Keďže hučanie v ušiach sa najčastejšie vyskytuje vtedy, keď sa nachádzate v tichom prostredí, potom reálny šum pozadia ho  dokáže akoby “prehlušiť”. Na tento účel existujú špeciálne prístroje, ktoré takýto šum pozadia vytvárajú. Ide zvyčajne o šum mora alebo zvuk padajúceho dažďa. Ak vám hučanie v ušiach bráni v spánku, skúste si zohnať taký prístroj, ktorý má malé reproduktory zabudované priamo do vankúša.

 

Tiez sa Vam moze pacit