Prekvapivý objav vedcov: Kľúčom k zdravým kostiam nie je vápnik

Doteraz sa verilo, že základom zdravých kostí je minerál vápnik.

Preto sa ľuďom vo vyššom veku alebo so sklonmi k osteoporóze odporúčalo konzumovať potraviny s vysokým obsahom vápnika, prípadne jeho dopĺňanie vo forme doplnkov stravy.

Avšak súčasné štúdie potvrdzujú, že vápnik nemusí byť tým najdôležitejším minerálom, keď dôjde na zdravé a silné kosti.

Minerálom, ktorý udržiava kosti v dobrej kondícii je v skutočnosti horčík. Kosti síce obsahujú viac vápnika ako horčíka, no horčík je tým minerálom, ktorý zabezpečuje ich pevnosť.

Obrazne povedané, je to podobné ako so stavbou domu. V dome sa síce nachádza oveľa viac tehál ako cementu, no práve cement je tu látkou, ktorá celý dom drží pohromade.

Medzi potraviny s vysokým obsahom horčíka partia hlavne: sezamové semienka, špenát, brokolica, bazalka a slnečnicové semienka.

Vedľajšie účinky vysokej hladiny vápnika v tele

Keď sa v tele vyskytuje vysoká hladina vápnika, zvyšuje sa riziko srdcového infarktu a to hlavne u žien.

Ako uvádza Národná nadácia pre osteoporózu (National Osteoporosis Foundation), doplnky stravy s obsahom vápnika nie sú to isté ako vápnik v potravinách.

Ak budete prijímať príliš veľa vápnika, výrazne tým okrem rizika srdcového infarktu zvyšujete aj riziko vzniku obličkových kameňov a ďalších zdravotných komplikácií.

Pasterizované mlieko, podobne ako kalciové (vápnikové) doplnky stravy sú plné uhličitanu vápenatého. Táto zlúčenina vápnika sa veľmi ťažko absorbuje do tela v prípade, že sa s ňou súčasne nenachádza aj chelátová látka, ako napríklad kyselina citrónová.

Ďalšia štúdia z roku 2007 potvrdila, že vápnik zo stravy má na telo oveľa lepšie účinky než vápnik z doplnkov a to prevažne u žien po prechode.

Štúdie ohľadne horčíka

Výskumník Abrams a Baylorová fakulta medicíny vykonali štúdiu, ktorá monitorovala príjem a absorpciu horčíka počas detstva.

Výsledok ukázal, že horčík bol oproti vápniku oveľa efektívnejší pri udržiavaní zdravej štruktúry kostí.

Ako uvádza výskumník Abrams:

„Horčík zo stravy môže byť veľmi dôležitým, no zatiaľ relatívne neuznaným faktorom pri mineralizácii kostí u detí.

Pre zdravý rozvoj detských kostí je potrebných množstvo živín a jednu z nich je horčík. Vápnik je síce dôležitý, avšak pre deti, ktorých príjem vápnika nie je veľmi nízky, je menej dôležitý než horčík.“

Odkedy boli zistené tieto skutočnosti, panujú obavy, že vápnik sa zbytočne silno propaguje ako dôležitá látka pre kosti, pričom horčík sa ani len nespomína.

Odporúčanie rodičom aj starším ľuďom

Z uvedeného dôvodu sa rodičom odporúča, aby zabezpečili svojim deťom počas detstva dostatočný príjem horčíka a tým podporili zdravý rast a vývoj ich kostí.

Okrem dôležitosti u detí, je horčík nevyhnutný aj pre zabránenie vzniku zvýšenej lámavosti kostí u dospelých.

Jedna správa od Kathryn M. Rideovej a jej kolegov z Univerzite v Memphise hovorí, že starší ľudia by sa mali snažiť cielene konzumovať viac horčíka.

Ideálny pomer horčíka a vápnika v strave by mal byť 1:1. Akceptovateľný je aj pomer 1:2 (1 diel horčíka ku 2 dielom vápnika). Bohužiaľ, dnes nie je neobvyklý pomer 10:1 v neprospech horčíka.

To znamená, že kým vápnik sa v tele nachádza v hojnom množstve, horčík často chýba.

Užívanie a dávkovanie horčíka

Ak sa obzeráte po potravinách s vysokým obsahom horčíka, obráťte sa hlavne na tieto: orechy (vlašské, lieskové, pekanové), kakao, semienka a zelenú listovú zeleninu.

Môžete tiež využiť povrchovo Epsomskú soľ, napríklad do kúpeľa.

Najlepšie je však horčík užívať vnútorne. Ak nedokážete zabezpečiť jeho dostatok v strave, do úvahy prichádza aj užívanie doplnkov stravy.

Ideálna denná dávka je 350 mg až 400 mg horčíka denne pre dospelého človeka. U detí použite váhový koeficient. Užívať ich môžete buď s jedlom, alebo aj na prázdny žalúdok.

Záver

Presnú hladinu horčíka v tele je ťažké zistiť. Je tomu tak preto, že ak sa ho v krvi nachádza málo, telo ho začne odbúravať z kostí.

Z uvedeného dôvodu potom krvný test nemusí ukázať jeho nedostatok. Jeho odbúravaním sa však kosti stávajú krehké.

Preto sledujte svoju stravu a ubezpečte sa, že pravidelne konzumujete potraviny bohaté na horčík. To zabezpečí, že vaše kosti zostanú zdravé a silné.

zdroj: https://science167.wordpress.com/2016/01/01/vitamin-d-essential-for-strong-and-healthy-bones/

Tiez sa Vam moze pacit