Prinášame 7 dôvodov, prečo je čistá voda z vodovodu považovaná za ten najlepší liek na úplne všetko, čo Vaše telo trápi.

Chcete schudnúť a stravovať sa zdravšie. Zostavíte si nový jedálny i tréningový plán, kúpite si na behanie parádne pánske resp. dámske športové oblečenie, permanentku do fitka a zúfate, prečo sa ešte stále necítite lepšie. Nezabúdate však na najdôležitejšou zložku výživy?

Čistá voda z vodovodu

Otrepaná rýmovačka, ktorú snáď poznáte už od škôlky. Práve čistá voda z vodovodov našich domácnosti je však “drinkom”, ktorý by mal predstavovať hlavnú zložku pitného režimu pri chudnutí. Máme predsa šťastie, že nám na Slovensku z kohútikov tečie pitná voda. Využite to! Nasledujúce dôvody vás v tom ešte viac utvrdia.

1. Voda pomáha na výkonnosť

Pokiaľ sme dehydrovaný, tak sa to prejaví aj na našom fyzickom výkone. Zvlášť počas horúcich letných dní a pri intenzívnejšom cvičení. Vedeli ste, že už pri strate 2 % obsahu telesnej vody nastupuje mierna dehydratácia? Dehydratácia vedie k ťažšiemu kontrolovaniu telesnej teploty, k zníženiu motivácie, únave a ospalosti. Vykonávať fyzickú aktivitu je zložitejšie aj z hľadiska psychiky.

2. Hydratácia má vplyv na energiu a činnosť mozgu

Mozog je silno ovplyvňovaný stavom hydratácie. Štúdie jasne ukazujú, že aj mierna dehydratácia (1 – 3% telesnej hmotnosti) môže ovplyvniť veľa aspektov mozgu. Nastať môže nielen znížená koncentrácia pri vykonávaní práce, ale vyskytuje sa aj zvýšená frekvencia bolesti hlavy či príznaky zhoršenej pamäti.

3. Čistá voda od bolesti hlavy

Dehydratácia môže môže u niektorých ľudí vyvolať bolesti hlavy a migrény. Niekoľko štúdií jasne ukázalo, že voda môže zmierniť bolesti hlavy. Avšak, samozrejme závisí to aj od typu bolesti hlavy. Veľa z nás však automaticky rieši obyčajnú bolesť hlavy tabletkou.

4. Uľavenie od zápchy

Zápcha je častým problémom, ktorý sa vyznačuje nepravidelným vyprázdňovaním a bolesťami pri stolici. Zvýšený príjem tekutín sa často odporúča ako súčasť liečebného procesu. Nízka konzumácia vody sa javí ako rizikový faktor pre vznik zápchy u každého človeka.

5. Obličkové kamene a ich liečba

Močové kamene sú bolestivé zhluky minerálneho kryštálu, ktorý sa tvorí v močovom ústrojenstve. Najbežnejšou formou sú obličkové kamene. Vyšší príjem tekutín zvyšuje aj objem moču prechádzajúcim obličkami. Tie riedia koncentráciu minerálnych látok, takže je menej pravdepodobné, že nastane kryštalizovanie a vytváranie zhlukov. Čistá voda tak pomáha predísť aj počiatočnej tvorbe kameňov.

6. Voda pomáha „na opicu“

Nejedného z nás po akcii s priateľmi dobehla opica. Alkohol je totižto diuretikum, takže pri pití stratíte viac vody, než telu dodáte. To vedie k dehydratácii.

7. Voda a chudnutie

Pitie vody vám pomôže schudnúť. Schválne zvýrazňujeme slovíčko pomôže, keďže vďaka samotnej vode sa vám to nepodarí. Z hlavy preto vypusťte drastické redukčné diéty. Voda však pomáha zvýšiť pocit sýtosti a tiež zvýšiť rýchlosť metabolizmu. V dvoch štúdiách sa preukázalo, že vypitie pol litra vody vedie k zvýšeniu metabolizmu o 24 – 30 % po dobu až 1,5 hodiny.

Tiez sa Vam moze pacit