Privoniavaním k tejto bylinke si môžete zlepšiť pamäť až o 75%

Odkaz na túto malú nenápadnú rastlinku nájdeme už v Hamletovej vete „Rozmarín je na pamäť: Modlite sa, milujte sa a pamätajte.“

Ide o vskutku úžasnú bylinku, ktorej lístočky sa v ľudovej medicíne používajú už po celé storočia.

Ako funguje rozmarín?

Kyselina karnozolová spomedzi ostatných látok nachádzajúcich sa v rozmaríne, dokáže v mozgu zastavovať poškodenia buniek.

Okrem toho zabraňuje degradácii aj ostatných buniek v tele. Týka sa to hlavne DNA v dôsledku vplyvu voľných radikálov, ktoré ho poškodzujú.

Táto látka má ochranný účinok obzvlášť na acetylcholín, ktorý je známy tým, že povzbudzuje činnosť mozgových buniek si zapamätávať veci a komunikovať medzi sebou navzájom.

Na prejavenie sa uvedeného účinku stačí aj veľmi malé množstvo kyseliny karnozolovej. Dokonca tak málo, že jej aktívna hladina sa dosiahne už samotným privoniavaním k rozmarínu.

Odhaduje sa, že takýmto pravidelným každodenným privoniavaním si dokážete zvýšiť kapacitu pamäte o 60 až 75% v porovnaní s ostatnými ľuďmi.

Štúdia skúmajúca vplyv rozmarínu na pamäť

Cineol 1,8 je ďalšou látkou v rozmaríne s účinkom na pamäť.

Prednedávnom vedci v jednej štúdii publikovanej v denníku Terapeutické pokroky v psychofarmakológii zistili, že cineol 1,8 má blahodarné účinky na mozog a na zlepšenie pamäťových schopností.
Vedci vystavili 20 účastníkov štúdie rôznym hladinám rozmarínovej vône a následne im vzali vzorky krvi na rozbor, aby zistili koľko absorbovali cileolu 1,8.

Následne im dali urobiť niekoľko druhov testov na rýchlosť, presnosť a náladu s cieľom zistiť, či rozmarín mal na nich nejaký účinok.

Výsledkom bolo, že čím je jeho hladina v krvi vyššia, tým boli jeho pozitívne účinky zreteľnejšie.

Konkrétne namerali vyššiu rýchlosťdokonalejšiu presnosť. Vplyv na náladu bol o niečo menší.

Rozmarín v antickom Grécku a jeho ďalšie účinky

Študenti v antickom grécku si do okolia hlavy zvykli umiestňovať výhonky rozmarínu počas doby, keď študovali alebo, keď sa pripravovali na skúšky.

Ako je teda vidieť, história rozmarínu na podporu mozgu siaha vyše 2500 rokov do minulosti.

Dokonca aj v súčasnej medicíne je táto rastlinka veľmi populárna. Používa sa často na nasledovné účely:

  • na potlačenie bolesti hlavy
  • pri migrénach
  • na tráviace problémy
  • na svrbenie pokožky
  • pre upokojenie svalov

Rozmarín má vskutku široké možnosti využitia. Používať sa dajú buď jeho čerstvé výhonky alebo, ak ich nezoženiete, náhradou môže byť rozmarínový esenciálny olej.

Ten je možné zohnať v mnohých obchodoch so zdravou výživou alebo v obchodoch venovaných aromaterapii či kúpiť cez internet.

Tiez sa Vam moze pacit