Príznaky tichého zabijaka rakoviny vaječníkov, ktoré neignorujte

Riziká a zložitá diagnostika rakoviny vaječníkov

Rakovina vaječníkov sa začína, ako sa dá očakávať, vo vaječníkoch. Ide o pomerne malé reprodukčné orgány ženy, v ktorých sa tvoria vajíčka. Ak sa toto ochorenie nezistí včas, rakovina sa začne rýchlo šíriť do ďalších reprodukčných orgánov. Najčastejším druhom rakoviny vyskytujúcim sa na vaječníkoch je až v 90% prípadoch takzvaný epiteliálny karcinóm. Aj napriek tomu, že ide o pomerne bežný typ nádoru, lekári aj v dnešnej modernej dobe majú s jeho odhalením dosť veľké ťažkosti. V čase, keď sa obyčajne zistí, býva už neskoro. Preto je dôležité poznať skoré príznaky tohto druhu rakoviny a ich včasné zaregistrovanie, ak sa objavia.

6 skorých príznakov rakoviny vaječníkov

Takže na ktoré príznaky si treba dávať pozor a všímať si ich? Ide o nasledovné:

1. Pretrvávajúce bolesti v oblasti panvy

Ak mávate chronické neutíchajúce bolesti v oblasti panvy, ide o jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Môže sa jednať o nezhubnú cystu na vaječníku, ale aj o rakovinu. Preto bude lepšie, ak vyhľadáte lekársku pomoc. Platí to hlavne vtedy, keď bolesť trvá dlhú dobu a štandardné lieky proti bolesti pomáhajú len málo alebo dočasne.

2. Nafúknuté brucho

Nafúknuté brucho je signálom toho, že v brušnej dutine sa zrejme nachádza nadbytočná tekutina. Pravidelne sa preto sledujte. Ak spozorujete na sebe príznaky opuchov alebo častého nadúvania, nemusí ísť len o ťažkosti s trávením, ale aj o možné rakovinové ochorenie.

3. Ťažkosti s močením

Časté alebo nevýrazné močenie je ďalším možným príznakom problémov s vaječníkmi. Nádor a prípadný zápal s opuchom na vaječníkoch môže tlačiť na močový mechúr a močovody, čo spôsobuje buď časté močenie, alebo ťažkosti so slabým prúdom moču. Tento príznak je obzvlášť ľahké prehliadnuť a pripísať ho na účet bežným zápalom močových ciest, ktoré sa u žien vyskytujú pomerne často.

4. Problémy s jedením

Rakovina vaječníkov má potenciál narušiť hormóny kontrolujúce metabolizmus. Môžete sa potom cítiť plnšia dlhšiu dobu, následkom čoho býva znížená konzumácia potravy.

5. Špinenie medzi menštruáciami

Keď spozorujete nezvyčajný výtok v čase medzi dvoma menštruáciami, môže sa jednať o viacero príčin, medzi ktoré, bohužiaľ, patrí aj možná rakovina vaječníka. Na jej vylúčenie je vhodné vyhľadať pomoc gynekológa, aby vykonal príslušné testy.

6. Zmeny v pravidelnosti stolice

Zmeny vo frekvencii stolice nemusia hneď znamenať rakovinu. Často sa jedná o bežné problémy s trávením, stavy po užívaní antibiotík, málo vlákniny v strave a podobne. Ak však tieto zmeny trvajú dlhšie alebo sa k nim pridružia aj niektoré z predošlých príznakov, teoreticky môže ísť aj o rakovinu vaječníkov. V prípadoch kedy zaznamenáte dlho trvajúce hnačky, zápchu alebo iné zmeny týkajúce sa vyprázdňovania čriev, konzultujte to so svojim lekárom.

Tiez sa Vam moze pacit