Príznaky toho, že Vám chýba draslík v tele

1. Zápcha

Nedostatok draslíka neovplyvňuje len nervy či svaly, ale máva účinok aj na naše trávenie. Najčastejšie sa to prejavuje zápchou, plynatosťou a kŕčmi. Nízku hladinu draslíka je pomerne ťažké na základe tohto jedného príznaku, pretože problémy s trávením môžu súvisieť s množstvom ďalších ochorení. Je preto nutné ho posudzovať spolu s ostatnými príznakmi.

2. Neustály pocit opuchnutia

Keď vášmu telu chýba draslík, má problémy aj s reguláciou sodíka, pretože draslík je protiváhou sodíka. To potom môže viesť k zadržiavaniu vody v tele a vzniku opuchov nôh.

3. Búšenie srdca

Ako sme už uviedli v úvode, nedostatok draslíka ovplyvňuje činnosť srdca, u ktorého môže spôsobiť búšenie alebo nepravidelný tlkot. Dokonca má potenciál narušiť rytmické koordinované kontrakcie srdca kontrolované elektrickými impulzmi

4. Vysoký krvný tlak

Draslík je známy svojou schopnosťou vyvažovať účinky sodíka. Je preto extrémne dôležité prijímať v strave dosť draslíka a to hlavne vtedy, keď zároveň konzumujete veľa soli obsahujúcej sodík. Dobrým riešením sa ukázalo používať soľ, ktorá nie je len čistý chlorid sodný, ale zmes chloridu sodného a chloridu draselného. Takto človek konzumuje zároveň sodík aj draslík.

5. Únava

Celkový pocit únavy je ďalším príznakom nedostatku draslíka v tele. Vtedy sa človek necíti unavený z prepracovanosti alebo vysilenie, ale jednoducho bez zjavnej príčiny.

Aby telesne funkcie prebiehali správne, každá bunka v tele potrebuje draslík. Jeho nedostatok tak priamo ovplyvňuje činnosť každého orgánu. Ak sa u vás vyskytuje takáto únava bez zjavnej príčiny, vyhľadajte lekára a nechajte si vyšetriť hladinu draslíka v krvi.

6. Znecitlivenie končatín

Draslík výrazne vplýva na činnosť nervov. Ak ho telá nemá dostatok, prejaviť sa to môže aj znecitlivením alebo mravčením v končekoch prstov na rukách alebo nohách.

Tiez sa Vam moze pacit