Problém s lymfou? Takto ju ľahko rozprúdite.

Lymfovody sa tiahnu pozdĺž krvných ciev celým telom. Lymfa, ktorá v nich prúdi, obsahuje aj bunky imunitného systému, ktorých úlohou je bojovať s cudzorodými objektmi ako sú baktérie, vírusy, ale aj telu vlastné, no poškodené bunky. Keďže lymfatický systém bojuje a odstraňuje rôzne patogény, niekedy sa mu hovorí aj ako odpadový filtračný systém tela. Kedysi sa predpokladalo, že zasahuje iba po krk. Avšak najnovšie výskumy ukazujú, že lymfatický systém zasahuje až do mozgu, čim sa odkryli nové spojenia medzi mozgom a imunitným systémom.

Prečo je dôležité mať funkčný lymfatický systém?

Lymfa je zbieraná v niekoľkých zberných bodoch naprieč telom. Keďže je lymfatický systém súčasťou nášho imunitného systému, jeho správne fungovanie je pre dobré zdravie nevyhnutné. Pomáha odplavovať metabolické splodiny, zničené patogény a iné odpadové látky von z tela. V prípade, že nefunguje správne, môže dochádzať k zadržiavaniu tekutín v organizme, vzniku celulitídy a ďalšej akumulácií toxínov.

4 spôsoby ako prirodzene podporiť tok lymfy

1. Drhnutie pokožky na sucho

Drhnutie pokožky na sucho pomáha stimulovať lymfatický systém, zvyšuje cirkuláciu, podporuje odstraňovanie toxínov a znižuje výskyt celulitídy. Navyše pomáha odstraňovať odumreté vrstvy pokožky. Na drhnutie môžete použiť adekvátnu kefu, ktorú dostanete kúpiť v drogérii alebo v obchodoch so zdravou výživou.

Pri masáži postupujte tak, ako je to uvedené na obrázku, čiže smerom k srdcu. Začnite od nôh, pokračujte k stehnám, zadku, bruchu a chrbtu. Na bruchu a chrbte používajte krátke kruhové pohyby.

Potom sa presuňte k rukám, najprv drhnite prsty, následne predlaktia potom prejdite až k ramenám.

Drhnutie však nikdy nerobte na svojej tvári, keďže tam je pokožka na to príliš jemná a mohli by ste ju poškodiť.

Vhodné je vykonávať takéto drhnutie každý deň pred sprchovaním.

2. Striedanie studenej a horúcej sprchy

Výborným doplnkom k drhnutiu kože na sucho je zakončenie sprchovania striedavým púšťaním studenej a teplej vody. Dosiahnete tým lepšiu cirkuláciu krvi, lymfy, posilníte imunitný systém a dokonca vyjdete zo sprchy plní energie. Na konci sprchovania prepnite vodu na horúcu (najviac, ako to ešte tolerujete) na 2 minúty. Potom prepnite na studenú na 30 sekúnd. Nemusíte hneď začať s extrémami. Môžete to robiť postupne a každý deň zvyšovať rozdiel medzi teplotou horúcej a studenej vody.

3. Vyhýbajte sa alergickým potravinám

Potraviny, ktoré nereagujú dobre s vaším telom môžu spôsobovať zápaly, zadržiavanie vody, priberanie a zlú cirkuláciu. Najviac zo všetkého sa vyhýbajte cukru a sladkému, ak chcete znížiť zadržiavanie vody a zlepšiť tok lymfy. Ďalšími bežnými alergénmi sú mlieko a pšenica. Najlepšie je však sa dať otestovať a presne vedieť, na ktoré potraviny ste alergickí. Naopak, vhodné potraviny na detoxikáciu a zníženie zápalov sú: zelená listová zelenina, cesnak, zázvor a citróny.

4. Cvičenie

Jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť cirkuláciu, je cvičenie a fyzická aktivita. To platí rovnako pre krvný aj lymfatický obehový systém. Stláčanie svalov pôsobí ako pumpa, ktorá posúva lymfu, keďže lymfatický systém na rozdiel od cievneho nemá srdce, ktoré zabezpečuje prúdenie krvi.

Tiez sa Vam moze pacit