Rakovina umiera, keď začnete jesť tieto potraviny.

Ako fungujú tieto potraviny proti rakovine?

Proces formovania nových ciev sa nazýva angiogenéza. Tá je viac aktívna počas určitých životných fáz, napríklad u novorodencov. Neskôr v živote dochádza k jej útlmu. To však neplatí pre niektoré konkrétne tkanivá, ako napríklad pre formovanie kapilár v jazvách po zraneniach. Uvedený proces je regulovaný aktivátormi a inhibítormi – to preto, aby bol v rovnováhe a zastavil sa, keď splnil svoj účel.

Inhibítory sú tu viac dôležité, pretože sú to práve oni, ktoré celý tento proces ukončujú. V prípade vzniku rakoviny nádory začínajú do krvi uvoľňovať aktivátory, čím si zabezpečujú formovanie krvných ciev, ktoré ich následne zásobujúcich živinami. Len nedávno medicína vyrobila nové lieky s názvom „inhibítory angiogenézy“. Tieto látky sa líšia od chemoterapie tým, že nádory priamo neničia, no bránia v nich formovanie nových ciev. Potraviny, ktoré vám dnes predstavíme, obsahujú látky so silnými anti-angiogenéznymi účinkami. Ich konzumácia tak narúša formovanie krvných ciev v nádoroch. Tie potom bez dodatočného prísunu živín spomalia svoj rast a napokon odumierajú.

Červené víno:

Červené víno obsahuje jeden z najsilnejších antioxidantov nazývaný resveratrol. Ide o veľmi potentnú látku nachádzajúcu sa v šupkách červeného hrozna. Viaceré štúdie preukázali, že resveratrol úspešne napomáha k ničeniu baktérií, vírusov, húb a plesní.

  • zlepšuje toleranciu glukózy u diabetikov
  • zlepšuje mentálnu a duševnú kondíciu
  • eliminuje nebezpečné voľné radikály
  • predlžuje život
  • zlepšuje činnosť srdca
  • zefektívňuje produkciu energie bunkami
  • bráni poškodeniam buniek v dôsledku radiácie

Odporúčaná denná dávka resveratrolu je 200 až 600 mikrogramov na deň. Jeden 2 dcl pohár červeného vína obsahuje približne 600 mikrogramov.

Kurkuma:

Mnohé štúdie preukázali ohromné účinky kurkumínu (účinnej látky v kurkume) na ničenie rakovinových buniek a obzvlášť nebezpečných kmeňových rakovinových buniek. Na zlepšenie strávenia a absorpcie kurkumínu v črevách je hodné kurkumu skombinovať so štipkou čierneho korenia, prípadne aj s olivovým olejom. Okrem rakoviny sa kurmuma ukázala účinná aj utlmovanie rôznych typov bolestí, zmierňovanie stresu a podporu chudnutia.

Čučoriedky a maliny

Obe tieto druhy bobuľovitého ovocia sú nadmieru efektívne pri predchádzaní rôznych typov rakoviny. Okrem zastavovania angiogenézy, výraznou mierou znižujú oxidačný stres spôsobovaný toxínmi a voľnými radikálmi.

Paradajky

Výskum uskutočnený na Harvardskej univerzite ukázal, že účastníci, ktorí konzumovali paradajkovú omáčku alebo varené paradajky viac ako 4 krát do mesiaca, mali znížené riziko rakoviny prostaty až o 50%. Paradajky sú bohaté na lykopén, veľmi silný antioxidant s anti-angiogenéznymi účinkami. Lykopén je ľahko rozpustný v tukoch a rýchlo absorbovaný v črevách do krvného obehu, ktorým sa priamo dostane na potrebné miesta v organizme.

Tmavá čokoláda

Boj s rakovinou neznamená, že sa musíte úplne vzdať sladkostí. Konkrétne, tmavá čokoláda je extrémne zdravá. Okrem ochrany pred rakovinou podporuje zdravie srdca, zlepšuje náladu a poskytuje telu mnohé  ďalšie pozitívne účinky.

Káva a zelený čaj

Káva, rovnako ako zelený čaj, obsahujú viaceré látky a antioxidanty so silnými protirakovinovými vlastnosťami. Káva navyše chráni a regeneruje vašu pečeň, ktorá je primárnym detoxikačným orgánom tela. Zelený čaj zasa obsahuje látky, ktoré okrem potláčania rakoviny (hlavne rakoviny prsníka, prostaty a hrubého čreva) stimulujú mozog, podporujú zdravú váhu a zlepšujú fyzickú výkonnosť.

Tiez sa Vam moze pacit