Skoré príznaky rakoviny vaječníkov. Prečítajte si.

Rakovina vaječníkov vzniká, keď sa bunky vaječníkov zvrhnú a začne sa z nich tvoriť nádor.

Tomuto typu rakoviny sa zvykne vravievať aj „tichý zabijak“, pretože často nemá takmer žiadne príznaky, ktoré by umožňovali jej skoré odhalenie.

Najčastejšie sa vyskytuje u žien po menopauze, no v súčasnosti rastie počet prípadov jej výskytu aj u žien po 30-ke a 40-ke. Niekedy dokonca aj u mladších. Výskumy ukazujú, že jej skoré odhalenie dramaticky prispieva k miere prežitia pacientok. Preto je venovanie pozornosti vášmu telu a signálov, ktoré vysiela, obzvlášť dôležité. Nejde o úplne „nemé“ ochorenie, len „tiché“. Faktom však ostáva, že v súčasnosti neexistuje žiaden spoľahlivý test, ktorý by rakovinu vaječníkov dokázal s určitosťou zachytiť . Výtery nedokážu odhaliť zhubné bunky a krvné testy dávajú často falošné negatívne výsledky. Ďalším veľkým problémom je, že mnohé jej symptómy sa zamieňajú za iné ochorenia, ako napríklad syndróm dráždivého čreva alebo za zápaly močových ciest. Výsledkom potom je, že nádory v počiatočných štádiách ostávajú neodhalené až pokým sa nedostanú do 3. štádia, v ktorom sa už dajú spozorovať hrče v oblasti brucha.

4 skoré príznaky rakoviny vaječníkov:

1. Neustále nafukovanie a plynatosť

Ak na sebe spozorujete, že vás často a pravidelne nadúva (často znamená viac ako 3 týždne), pričom predtým ste s tým problém nemali, môže ísť o príznak rastu nádoru na vaječníku.

2. Bolesti v oblasti brucha a panvy

Zamyslite sa nad všetkými miestami, kde zvyčajne pociťujete bolesti počas menštruácie. Kým menštruačné bolesti sú normálne, ak bolesť neustupuje ani dlho po odznení menštruácie (opäť 3 týždne a dlhšie), tak aj v tomto prípade môže ísť o symptóm rakoviny vaječníka. Tento bod platí obzvlášť pre ženy vo veku pred menopauzou, pretože tento druh bolestí je veľmi ľahké si zameniť s menštruáciou.

3. Neustály pocit plnosti

Keď spozorujete, že ste stratili chuť do jedla na obdobie dlhšie ako 3 týždne, poraďte sa so svojím lekárom. Zrejme pôjde len o nejaký problém so žalúdkom, črevami alebo trávením. No pre istou je dôležité vylúčiť rakovinu ako možnú príčinu.

4. Zvýšená potreba močenia

Ak sa prichytíte, že v poslednej dobe nejako často chodievate na toaletu bez toho, že by ste zmenili svoj pitný režim, potom zbystrite pozornosť. Tiež sa to môže prejavovať tak, že jednu minútu potrebu necítite a ďalšiu minútu je priam urgentná. Ak sa vylúči zápal močových ciest, potom ďalšou možnou príčinou uvedených zmien v močení je práve rakovina vaječníkov.

 

Tiez sa Vam moze pacit