Smoothie je ideálnym pomocníkom pri zlepšení zdravia aj pri chudnutí. Odľahčite svoje trávenie, schudnite a prežite s ľahkosťou leto.

Odľahčite svoje trávenie po sviatkoch a pripravte svoju imunitu na zimu. Smoothie je ideálmi pomocníkom pri zlepšení zdravia a aj pri chudnutí. Na prípravu tohto zdravého nápoja môžete použiť akúkoľvek zeleninu či ovocie, kombináciám sa medze nekladú a práve preto smoothie bude chutiť každému.

O smoothie

Smoothie je hustý nápoj z rozdrvených kusov zeleniny alebo ovocia. Smoothie je výživný nápoj s nie veľkou kalorickou hodnotou, ktorý je nabitý vitamínmi, minerálmi a vlákninou. Nepomýľte si smoothie s džúsom, džús je iba odšťavené ovocie alebo zelenina bez dužiny. Surová zelenina a surové ovocie majú najviac účinných látok, pretože neprechádzajú tepelnou úpravou. Smoothie si môžete pripraviť z ľubovoľného ovocia a zeleniny v takých kombináciách aké chutia Vám. Fantázii sa pri príprave smoothie nekladú, do smoothie si môžete pridať aj oriešky, semienka, ľubovoľný druh mlieka, oleja alebo kakao či kokos. Originál smoothie nápoje sú však pripravované iba zo zeleniny a ovocia, ale ako to chodí každý si to vždy prispôsobí tak, aby to chutilo čo najlepšie. Nezabudnite však, že ak nie ste naučený konzumovať surové ovocie či zeleninu, tak so smoothie nápojmi začnite pomaly, pretože nárazový príliv vysokej dávky vlákniny môže spôsobiť bolesti brucha alebo hnačky.

Čo obsahuje smoothie – účinné látky

Sacharidy, bielkoviny, vláknina, tuk, voda, vápnik, železo, fosfor, horčík, draslík, zinok, meď, selén, mangán, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, D, E, K, betakarotén, luteín, cholín, kyselina listová a kyselina pantoténová


Účinky na zdravie smoothie

  • Podporuje imunitný systém, prevencia vzniku rakoviny, chrípky, nádchy, ochraňuje bunky, detoxikuje organizmus
  • Antiseptické a močopudné účinky, stabilizuje vodu v tele, prečisťuje vylučovacie orgány
  • Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu, prečisťuje tráviaci trakt, upravuje metabolizmus
  • Podporuje a prečisťuje pečeň, žalúdok, žlčník, obličky, zabezpečuje zdravé srdce a cievy
  • Znižuje hladinu tuku v tele, normalizuje cukor v krvi a upravuje aj krvný tlak
  • Zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov, pokožky
  • Podporuje pozornosť, pamäť, dodáva energiu priebežne do krvi

Účinky smoothie na chudnutie

Smoothie by malo byť pri chudnutí „povinnou“ výbavou. Vysoká nutričná hodnota a minimálna kalorická hodnota, to je pri chudnutí potrebná vec. Smoothie podporujú trávenie, vyprázdňovanie, odvodnenie, zasýtia, zvýšia rýchlosť metabolizmu a aj imunity. Smoothie z ovocia alebo zo zeleniny by ste mali zaradiť pokojne aj každý deň buď na desiatu alebo na olovrant. Na desiatu a olovrant použiť 2 kúsky ovocia, zeleniny alebo ich kombináciu. Počas chudnutia ale aj počas udržania Vašej hmotnosti však nesmiete nahradiť klasickú stravu iba za konzumáciu smoothie nápojov.

Príprava smoothie nápojov

Príprava smoothie nápojov je veľmi jednoduchá stačí Vám na to smoothie mixér alebo obyčajný stolový mixér a obľúbená zelenina či ovocie. Nemusíte sa báť, ak aj nemáte originál mašinu na prípravu smoothie zvládne to aj Váš kuchynský mixér. Pri príprave smoothie nápojov nezabudnite ovocie či zeleninu pred použitím ošúpať a poriadne umyť, ak má šupu… Smoothie je zdravý nápoj ale ak použijete neumyté či pesticídové ovocie / zeleninu, tak to veľmi zdravé nebude a naopak môžete dostať hnačku alebo bolesti brucha

Recept zelené smoothie

Potrebujete: 20 listov špenátu, 2 ks jablká, 2,5 deci vody, 1 PL citrónová šťava

Listy špenátu umyte a vložte do smoothie alebo obyčajného mixéra. Jablká ošúpte a umyte, pridajte do mixéra. Zalejte to 2,5 deci vody a vymixujte do hladkej a nadýchanej hmoty. Hotový smoothie nápoj pokvapkajte citrónovou šťavou a môžete vypiť.

Tiez sa Vam moze pacit