Starnutie je síce prirodzený proces. Vy ho ale môžete spomaliť a zostať vitálny a mladý dlhšie. Ako? Musíte konzumovať toto.

 

Nie nadarmo sa vraví, že ste tým, čo jete. Toto staré príslovie platí v dnešnej dobe viac než kedykoľvek predtým. Tu je 5 superpotravín, ktoré starnutie dokážu nielen výrazne spomaliť, ale v prípadoch predčasného starnutia dokonca i zvrátiť.

1. Špenát

Okrem známeho železa v ňom nájdete aj nasledovné látky potláčajúce známky starnutia:

  • množstvo vitamínu C, E a beta-karoténu, ktoré chránia pokožku pred poškodením UV lúčmi
  • antioxidanty, ktoré potláčajú voľné radikály spôsobujúce predčasné starnutie pokožky
  • antioxidanty podporujúce rast nových kožných buniek
  • vitamín K a kyselinu listová, ktoré potláčajú zápaly, akné, svrbenie pokožky či tmavé kruhy pod očami.

2. Zelený čaj

Podobne ako špenát predchádza vzniku zápalov, akné a iných kožných problémov. Je účinný dokonca aj pri psoriáze, pretože spomaľuje tvorbu nadmerných kožných buniek.

3. Korenia

Korenia ako kardamon, čili papričky, škorica, koriander, zázvor, sladké drievko či kurkuma majú na pokožku množstvo pozitívnych účinkov.

Čili papričky sú dobrým zdrojom vitamínov C a A, ktoré plnia úlohu antioxidantov a potláčajú voľné radikály poškodzujúce kožný kolagén.

Kurkuma je silne protizápalová. Jej konzumácia lieči kožné problémy ako sú akné, vyrážky a ekzémy. Na zosilnenie jej účinku ju užívajte so štipkou čierneho korenia.

Kardamón pomáha čistiť pleť, odstraňuje z pokožky toxíny a zlepšuje jej prirodzený lesk.

Zázvor obsahuje vyše 40 druhov antioxidantov, ktoré podporujú detoxikáciu, stimulujú prekrvenie pokožky a jej zásobovanie kyslíkom a živinami.

Škorica zasa podporuje tvorbu krvných žíl a vlásocníc, čím sa viac živín dostáva až na povrch pokožky. Taktiež zvyšuje hladinu kolagénu a to až na 6 hodín po jej užití alebo povrchovej aplikácii.

4. Goji bobule

Bobule goji (na úvodnom obrázku) pochádzajú z Číny a ich popularita sa v súčasnosti rozšírila takmer do celého sveta. Určite ste už o nich aj vy počuli, či už vo forme sušených plodov alebo džúsu. Tieto svetlo oranžové plody sú odnepamäti cenené kvôli im antioxidačným a výživným vlastnostiam. Obsahujú viacero mocných druhov antioxdantov, ktoré sú nevyhnutné pre získanie jemnej a žiarivej pokožky.

5. Paradajky

Paradajky sú nielen hodnotná súčasť vášho jedálnička, ale na prekvapenie mnohých sa považujú za skutočnú superpotravinu. Podľa jednej nemeckej štúdie, lykopén z paradajok pomáha chrániť pokožku pred oxidáciou UV lúčmi, ktoré ju poškodzujú a spôsobujú predčasné starnutie.

Štúdia zahŕňala 2 skupiny dobrovoľníkov. Prvej skupine bola denne podávaná paradajková pasta s olivovým olejom a druhej iba olivový olej počas obdobia 10 týždňov. Skupina, ktorá konzumovala paradajky, mala až o 40% menej popálenín od slnka v porovnaní so skupinou, ktorá konzumovala len olivový olej!


A na záver…

Je úžasné, ako obyčajná strava dokáže ovplyvniť naše telá, vrátane pokožky. Pamätajte však na to, že nemusíte teraz obmedzovať váš jedálniček iba na spomenuté superpotraviny. Tajomstvo mladosti spočíva pestrej strave a v pravidelnom prísune pre pokožku prospešných látok.

Tiez sa Vam moze pacit