Tajomstvo od úľavy bolesti chrbta je vo vašich nohách! Robte týchto 5 cvičení každý deň len 15 minút.

1. Tlaky palca a prstov na chodidlách

Zohrejte si svaly na nohách predtým, než začnete akékoľvek cvičenie. Výborným spôsobom ako to urobiť sú stláčania palca a prstov na vašich chodidlách. Postavte sa, mierne pokrčte kolená a potom uchmatnite prstami podlahu alebo koberec. Držte túto pozíciu a rátajte do troch. Urobte 10 opakovaní. Denne zopakujte celé toto cvičenie 2 až 3 krát.

2. Chodenie po špičkách

Tento cvik dokáže urobiť naozaj každý, nielen baletky. Chodenie po špičkách posilňuje svaly okolo prstov na nohách, ale aj členkov a lýtok.  Je to naozaj veľmi jednoduché. Postavte sa na špičky a choďte po nich 20 sekúnd. Potom si oddýchnite 10 až 15 sekúnd a urobte cvik znova. Celkovo ho zopakujte 5 krát. Uvedenú celú sériu vykonajte 2 až 3 krát denne.

3. Krúženie členkami

Je veľmi dôležité, aby vaše členky boli pevné, no zároveň pružné a ohybné. Pohybovo obmedzené a stuhnuté členky výrazne preťažujú kĺby na nohách a stavce chrbtice, čo potom spôsobuje bolesti kolenných a bedrových kĺbov a tiež podporných svalov. Pre toto cvičenie si ľahnite na chrbát a zodvihnite nohu. Potom točte členkom v smere hodinových ručičiek a počítajte do 10. Cvik zopakujte 1 krát na každú nohu, 2 až 3 krát denne.

4. Priťahovanie chodidiel

Ide o cvik veľmi prospešný pre malé svaly v chodidle a členkoch, ktoré sú dôležité pre udržiavanie rovnováhy. Ich precvičovanie ich posilní a predíde možným úrazom. Na jeho vykonanie budete potrebovať nejakú gumu. Sadnite si na zem s nohami vystretými pred seba. Pripevnite jeden koniec gumy o posteľ a druhý si uviažte okolo prstov. Následne si odstadnite tak, aby bola guma natiahnutá. Potom už len ohýbajte chodidlo v členku a priťahujte gumu k sebe. Vydržte 5 sekúnd a uvoľnite. Cvik zopakujte 10 krát na každú nohu, 2 až 3 krát denne.

5. Zdvíhanie ceruzky prstami na nohe

Tento cvik je skutočne veľmi ľahký, nenáročný a môže sa cvičiť hocikde. Položte na zem ceruzku a snažte sa ju zodvihnúť prstami na nohe. Podržte ju 10 sekúnd a znova uvoľnite na zem. Cvičenie vykonajte 5 krát na každú nohu, 2 až 3 krát denne.

Tiez sa Vam moze pacit