Tento legálny jed ničí vaše kosti, ale mnoho z vás ho pije každý deň

Každý má občas chuť na kolu. Britský lekárnik Niraj Naik prišiel so zoznamom vecí, ktoré s vami urobí jedna plechovka čierneho nápoja. Možno vás chuť na sladké prejde (aspoň na chvíľu).

 

Po 10 minútach od vypitia:
Vaše telo sa musí vyrovnať s desiatimi lyžičkami cukru, čo je 100 percent vášho denného príjmu (sladkú tyčinku by ste si už dávať nemali). Za to, že sa z tejto sladkej chuti nepozvraciate, vďačíte kyseline fosforečnej, ktorá chuť zmierni.

Po 20 minútach:
Kvôli cukru vzrastie hladina inzulínu. Vaša pečeň potom cukor začne premieňať v tuk.

Po 40 minútach:
Vaše telo vstrebe všetok kofeín obsiahnutý v nápoji. Rozšíria sa vám zreničky, zvýši sa vám tep a pečeň odpovie vypustením cukru do vášho obehového systému. Zároveň váš mozog zabráni ospalosti.

Po 45 minútach:
Teraz prichádza tá šťastná chvíľka! Vaše telo zvýši produkciu dopamínu, ktorý vás hodí do pohody. Mimochodom na rovnakom základe funguje heroín.

Po 60 minútach:
Kyselina fosforečná zadrží vápnik, magnézium a zinok vo vašej tráviacej sústave a zrýchli váš metabolizmus. Cukor a umelé sladidlá tiež zvýši vylučovanie vápnika do moču.

Po viac ako 60 minútach:
Poznáte to. Idete v krčme raz a potom už musíte znova a znova. Keď si dáte kolu, tak za hodinu od požitia prídu na rad močopudné účinky kofeínu. Takže vápnik alebo magnézium, ktoré pôvodne smerovali do vašich kostí, skončia v záchodovej mise.

Po viac ako 60 minútach:
To najlepšie máte za sebou. Teraz dostanete chuť na niečo sladké. Začnete byť nepríjemný alebo naopak uťahaný. Tiež už ste Vymočil všetku vodu, ktorú Kola obsahovala. Ale ešte pred tým, než sa stačila zmiešať so živinami, ktoré by vaše telo mohlo využiť.

A iné sladké malinovky na tom asi nebudú o moc lepšie. Autor výskumu zároveň hovorí, že požívaním látok obsiahnutých kole zvyšujete riziko cukrovky, chorôb srdca a zahrávate si s obezitou a vyšším krvným tlakom.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

via:hefty.co

Tiez sa Vam moze pacit