Toto ovocie je bohaté na množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálov, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko mnohých druhov ochorení!

Granátové jablko je jedným z najobľúbenejších, bohatých na výživu ovocie s jedinečnou príchuťou, chuťou a prínosom pre zdravie. Je bohatá na množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálov, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko mnohých druhov ochorení.

 1. Granátové jablká sú nabité dôležitými živinami

Granátové jablko, botanické meno Prunica granatum, je ker, ktorý produkuje červené ovocie. Je červený, okrúhly a má priemer približne 5-12 cm (2-5 palcov). Granátové jablko vyzerá ako červené jablko s kvetnatým kmeňom. Pod hustou, nepožívateľnou kožou sa nachádzajú stovky jedlých semien nazývaných aril.

Jeden šálka arilov (147 gramov) obsahuje:

 • Vláknina (7 g)
 • Proteín (3 g)
 • Vitamín K (36% RDA)
 • Folate (16% RDA)
 • Vitamín C (30% RDA)
 • Draslík (12% RDA)

Arils sú tiež bohaté na cukor. Jedna šálka semien granátového jablka obsahuje 24 gramov cukru a 144 kalórií.

 1. Granátové jablká obsahujú dve rastlinné zlúčeniny s výkonnými liečivými vlastnosťami

Najdôležitejším zdrojom granátového jablka sú z dvoch unikátnych látok:

Punikalagíny

Kôra a džús z granátového jablka sú bohaté na punikalagíny, ktoré sú mimoriadne silnými antioxidantmi. Zistilo sa, že šťava z granátového jablka má trojnásobok antioxidačnej aktivity červeného vína a zeleného čaju. Výťažok z granátového jablka a prášok sa vyrábajú zo šupky, ktorá je tiež nabitá antioxidantmi a punikalagíny.

Kyselina punicová

Hlavnou mastnou kyselinou v ariloch je kyselina punicová, ktorá je tiež známa ako olej z jabĺk z granátového jablka. Táto kyselina je typ konjugovanej kyseliny linolovej, ktorá má silné biologické účinky.

 1. Granátové jablko má pôsobivé protizápalové účinky

Granátové jablko má silné protizápalové účinky, kvôli svojim antioxidantom a punické želé. Štúdie ukázali , že môže znížiť zápalovú aktivitu v zažívacom trakte, rovnako ako v rakovine hrubého čreva a rakovine prsníka. Podľa štúdie diabetikov 250 ml šťavy z jablka z granátového jablka denne počas 12 týždňov znížilo zápalové markery CRP a interleukín-6 o 32% a 30%.

 1. Granátové jablko môže pomôcť bojovať proti rakovine prostaty

Podľa niektorých laboratórnych štúdií môže extrakt z granátového jablka znížiť / znížiť reprodukciu rakovinových buniek a dokonca zabiť rakovinové bunky. PSA (antigén špecifický pre prostatu) je krvný marker pre rakovinu prostaty. Ľudská štúdia zistila, že 237 ml (8oz) šťavy z granátového jablka denne zvýšilo zdvojnásobenie PSA z 15 mesiacov na 54 mesiacov. Iná podobná štúdia našla podobné zlepšenia s použitím typu extraktu z granátového jablka nazvaného POMx.

 1. Granátové jablko môže byť tiež užitočné proti rakovine prsníka

Výťažok z granátového jablka môže znížiť / znížiť reprodukciu buniek rakoviny prsníka a môže dokonca zabiť niektoré z nich. Napriek tomu je potrebný ďalší výskum, pretože je v súčasnosti obmedzený na laboratórne štúdie.

 1. Granátové jablko môže znížiť krvný tlak

V jednom výskume mali ľudia s vysokým krvným tlakom významné zníženie po konzumácii 150 ml šťavy z granátového jablka denne počas 2 týždňov. Ďalšie štúdie tiež zistili podobné účinky, najmä pri systolickom krvnom tlaku.

 1. Granátové jablko môže pomôcť bojovať proti artritíde a bolesti kĺbov

Granátové jablko môže pomôcť pri liečení artritídy kvôli jej protizápalovým účinkom. Tiež laboratórne štúdie ukázali, že extrakt z granátového jablka môže blokovať enzýmy, ktoré poškodzujú kĺby u ľudí s osteoartrózou.

 1. Šťava z granátového jablka môže znížiť riziko srdcových ochorení

Kyselina punicová, ktorá je hlavnou mastnou kyselinou v granátovom jablku, môže pomôcť predchádzať srdcovým chorobám. Štúdia ukázala, že u 51 ľudí s vysokým cholesterolom a triglyceridmi 800 miligramov oleja z granátových jabĺk denne počas 4 týždňov výrazne znížilo triglyceridy a zlepšilo pomer triglyceridov: HDL. Ďalšia štúdia skúmala účinky šťavy z granátového jablka u ľudí s cukrovkou typu 2 a vysokým cholesterolom. LDL cholesterol bol výrazne znížený. Ukázalo sa tiež, že šťava z granátového jablka v štúdiách na zvieratách a ľuďoch chráni častice LDL cholesterolu pred oxidáciou, čo je jeden z kľúčových krokov v ceste k srdcovému ochoreniu.

 1. Granátová šťava môže pomôcť pri liečbe erektilnej dysfunkcie

Ukázalo sa, že šťava z granátového jablka môže zvýšiť prietok krvi a erektívnu odpoveď u králikov. Ale v štúdii s 53 mužmi s erektilnou dysfunkciou malo granátové jablko určitý prínos, ktorý nebol štatisticky významný.

 1. Granátové jablko môže pomôcť bojovať proti bakteriálnym a fungálnym infekciám

Štúdie ukázali, že granátové jablko môže byť prospešné pre niektoré druhy baktérií, rovnako ako kvasinky Candida albicans. Antibakteriálne a protiplesňové účinky granátového jablka môžu byť ochranné proti infekciám a zápalu v ústach, ako je gingivitída, periodontitída a stomatitída zubného protézu.

Tiez sa Vam moze pacit