Trápia Vás bolesti žlčníka? Našťastie existujú prírodné prostriedky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť funkciu žlčníka.

Žlčník je malý vak, vo forme a veľkosti hrušky. Je to miesto priamo pod pečeňou. Žlčník zásobuje žlčou produkovanú pečeňou a pomáha pri trávení tukov. Po jedle, keď potravina vstupuje do tenkého čreva, sa žlč uvoľní žlčníkom, ktorý sa aktivuje hormonom cholecystokinínom. Žlč sa potom dostáva do tenkého čreva a pomáha pri rozbití tukov.

Ak existuje akýkoľvek druh porúch žlčníka, môže byť veľmi ťažké stráviť tuky, ktoré môžu spôsobiť bolesť a mnoho ďalších príznakov. Našťastie existujú prírodné prostriedky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť funkciu žlčníka.

Potraviny ako prírodné prostriedky

  1. Potraviny bohaté na vlákninu

Bohaté vláknové jedlá vám môžu pomôcť zvýšiť vstrebávanie a eliminovať nadbytočný tuk. Ľanová múčka je napríklad veľmi užitočným vláknom a pektínovým doplnkom. Stačí len 1 lyžičku ľanového jedla v jablkovej šťave s hmotnosťou 8 uncí a prípravok je pripravený.

  1. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C

Potraviny bohaté na vitamín C vám môžu pomôcť pri prevencii žlčových kameňov, majú antioxidačný účinok a zlepšujú imunitnú ochranu. Potraviny bohaté na vitamín C sú napríklad červené papriky, brokolica, tmavá listová zelenina atď.

  1. artičoky

Artyčok je bohatý na kafelylchinónové kyseliny, ktoré môžu zvýšiť tok žlče v žlčníku. Metóda je jednoduchá. Umiestnite dva artičoky do plytkej misky s približne ½ až 1 palcovou vodou v dolnej časti. Kryt s plastovým obalom a varíme na vysokej na 4-5 minút v mikrovlnnej rúre. Zostrihnite mäso z listu medzi zubami. Zlikvidujte bičovitú časť listu.

  1. Potraviny bohaté na alfa-lipoovú kyselinu

Kyselina alfa-lipoová je mastná kyselina, ktorá má veľmi silný antioxidačný účinok. Nájdeme ho v špenátovi, brokolici a zemiakoch a tiež v mäsách z orgánov. Vďaka antioxidačnému účinku môže pomôcť pri prevencii tvorby žlčových kameňov.

  1. Kyslá kapusta

Pravidelná konzumácia šťavy z kapusty a kysnutého kapusty môže zvýšiť tok žlče. Môžete piť ½ šálky šťavy z kyslej kapusty pred raňajkami, raz alebo dvakrát týždenne.

Byliny ako prírodné prostriedky

Byliny boli dlho používané na udržanie alebo zlepšenie zdravia ľudí. Tu sú niektoré návrhy na bylinný čaj, ktoré môžu byť veľmi prospešné pre správnu funkciu žlčníka.

Zloženie:

1 čajová lyžička byliniek (ktoré si vyberiete)

1 šálka horúcej vody

 

Pravidelne pite, 2-4 šálky denne.

  1. Zelený čaj – silný antioxidant
  2. Artičok – zlepšuje činnosť žlčníka a pečene, zvyšuje produkciu žlče. Poznámka: ak dôjde k obštrukcii žlčovodov, môže dôjsť k útlmu žlčníka. Pred konzumáciou sa poraďte so svojím lekárom.
  3. Kurkuma – pomáha funkcii pečene. Vysoké dávky môžu mať účinky zriedenia krvi.
  4. Bodliak – silný detoxikačný účinok na pečeň a žlčník

Tiez sa Vam moze pacit