Trápia Vás často horúčky? Asi neviete alebo ešte nepoznáte perfektné triky na to, aby ste sa jej zbavili čo najrýchlejšie a hlavne účinne!

Zvýšená teplota alebo horúčka sú signály organizmu, že niečo vnútri tela nie je v poriadku. Telo bojuje najčastejšie s bakteriálnym alebo vírusovým ochorením a popri tomto boji vzniká teplota alebo horúčka ako vedľajší produkt zvýšenej funkcie Vašej imunity. 

 

Môžete zostať doma, začať sa sám liečiť a uvidíte, ako Vaše telo zabojuje s chorobou, samé bez liekov, a hlavne v pohodlí domova. Pozor, ak teplota stúpne nad 38,5 – 40 °C, tak je potrebné teplotu znižovať a ak dlhodobo neklesá (2-3 hodiny), tak je nevyhnutné navštíviť Vášho lekára.

Čo to je?

Horúčka a teplota sú signály tela, že organizmus postihla bakteriálna alebo vírusová choroba. Teplota sa najčastejšie prejavuje pri angíne, chrípke, nádche alebo iných väčšinou bežných zimných ochoreniach. Horúčka a teplota nie sú ničím strašným, telo len dáva najavo, že je postihnuté nejakým ochorením a imunita proti nemu bojuje. Ak teplota trvá viac ako 4 – 5 dní alebo prekročí 38,5 – 40 °C, potom je nevyhnutné navštíviť lekára

Prevencia

 1. Teplo sa obliekať
 2. Jesť dostatok ovocia a zeleniny
 3. Piť dostatok tekutín
 4. Vyhýbať sa miestam vysokej koncentrácie ľudí
 5. Dostatočná hygiena

Liečba doma

 • Zrážanie horúčky
 • Piť dostatok tekutín
 • Ak treba, podávať lieky
 • Sledovanie teploty
 • Oddychovať
 • Časté vetranie miestnosti, v ktorej je chorý

Prírodné recepty proti horúčke

Zrážanie horúčky

Plienku alebo inú látku namočte do vlažnej alebo studenej vody, dobre ju vyžmýkajte a studenú látku obtočte chorému okolo celého hrudného koša. Od rebier až po podpazušie. Ruky, nohy a brucho nechajte tak, bez obkladov! Keby ste dali obklady aj na končatiny, môžete chorému spôsobiť veľký šok zo zmeny teploty a viac mu ublížite ako pomôžete. Takéto obklady hrudného koša vymieňajte po 6 – 7 minútach až kým teplota neklesne na 38 – 38,5 °C

Piť dostatok tekutín – počas horúčky je veľká pravdepodobnosť, že chorý nebude smädný a ani hladný. Ale pozor, počas choroby musíte piť veľa vody, aby ste choroboplodné zárodky dostali preč z tela. Preto Vy alebo chorý musí vypiť minimálne 2 litre vody za deň a pokojne aj viac. Bude to možno nasilu ale piť sa musí aj napriek nechuti, pretože veľkú časť vody vypotíte a mohla by nastať dehydratácia organizmu, čo je ešte horšie pri horúčke.

Podávať lieky – proti vysokej horúčke môžu zabrať aj lieky, ktoré sú určené na zníženie teploty ako sú napríklad: Ibalgin, Paralen, Panadol, Aspirín, Acylpirín o každom lieku sa informujte v lekárni a dodržiavajte jeho dávkovanie. Najlepšie je skombinovať lieky s vyššie uvedenými zásadami pri liečbe doma, teda aj pitný režim, ak treba, tak aj zrážanie teploty, vetranie a priebežné sledovanie teploty

Sledovanie teploty – pravidelné sledovanie teploty je dôležité, aby ste zistili, ktorým smerom stúpa alebo klesá teplota. Hlavne u detí nezabudnite kontrolovať teplotu dieťaťa aj každú hodinu, pretože detičky nevedia posúdiť, či im je horšie alebo lepšie. Ak teplota rapídne stúpa alebo ak je nad 38,5 °C, tak treba zahájiť zrážanie teploty alebo aj v kombinácii s liekmi. Ak teplota neklesá, stúpa a nič nezaberá, tak radšej urýchlene navštívte lekára, neriskujte

Oddychovať a vetrať – nevyhnutné a najdôležitejšie zo všetkého. Snažte sa čo najviac ležať, odpočívať a nenamáhať sa zbytočne. Pravidelne aspoň raz za hodinku nárazovo na 1 – 2 minúty vyvetrajte, aby ste odstránili z miestností choroboplodné zárodky. Ak sa dá, bolo by dobré keby sa o Vás niekto postaral a pomáhal Vám zo všetkým.

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

 

Tiez sa Vam moze pacit