Trávi Váš žalúdok adekvátne bielkoviny a zabezpečuje dostupnosť vitamínu B12? Ako to zistíte? Stačí Vám iba jedna vec!

Čo všetko môže v tele spôsobiť nedostatočná úroveň žalúdočných kyselín?

Ďalším problémom nedostatku žalúdočných kyselín je, že zle strávená potrava začne v črevách zahnívať a uvoľňovať toxické látky, ktoré črevá poškodzujú. To potom vedie napríklad ku syndrómu prepúšťajúceho čreva. Vtedy toxíny a lepok doslova v črevách vytvárajú diery, ktorými sa následne do krvi vstrebávajú látky,ktoré tam nemajú čo hľadať. Deštrukcia v tele tak pokračuje ďalej. Toxíny sa dostávajú do orgánov či kĺbov, kde sa ich náš imunitný systém snaží zneškodniť. Výsledkom sú rôzne typy zápalov, bolesti kĺbov či dokonca vznik autoimunitných ochorení ako sú cukrovka, artritída, psoriáza či nebodaj rakovina.

Ako vidíte, zdravá úroveň žalúdočnej kyseliny je pre nás dôležitejšia než si myslíme. Ako ale zistiť, či jej máme dosť?Našťastie, existuje na jeden pomerne jednoduchý test, o ktorom si viac povieme v našom dnešnom článku.

Test na zistenie žalúdočnej kyseliny:

Ako už z názvu toho článku vyplýva, na tento test budeme potrebovať červenú repu. Pripravte si červenú repu na váš obľúbený spôsob – či už odšťavením na čerstvú šťavu alebo jej uvarením na cviklu. Následne cviklu alebo šťavu z repy vypite. Potom v priebehu nasledujúcich hodín až dňa sledujte farbu vášho moču. Ak ho repa sfarbí do ružova, tak to znamená, že úroveň vašej žalúdočnej kyseliny je zrejme nízka. Pri správnej hladine kyselín, sa totiž červené farbivo z repy v žalúdku rozloží a neprejde ďalej do čriev, krvi a odtiaľ obličkami do moči. Ak je však hladina kyselín v žalúdku nízka, farbivo sa nestrávi a skončí v moči.

Koľko červenej repy zjesť??

Samozrejme, nesmiete repy alebo šťavy z nej zjesť príliš veľa. Ak by ste  to urobili, potom by sa časť z farbiva nestrávila aj u ľudí so zdravou hladinou žalúdočných kyselín a aj tak by došlo k sfarbeniu moči. No v prípade, že zjete len pomerne malé až stredne veľké množstvo červenej repy, potom by žalúdok mal zvládnuť stráviť všetko farbivo. Množstvo by preto nemalo presiahnuť 100 gramov repy alebo 1 dcl šťavy.

Ako zlepšiť tvorbu žalúdočných kyselín???

Keď náhodou zistíte, že máte nedostatočnú úroveň kyselín vo vašom žalúdku, existuje niekoľko spôsobov ako podporiť je tvorbu.

1. Prísun látok potrebných na tvorbu žalúdočnej kyseliny

Kyselina chlorovodíková je zložená z vodíka a chlóru a telo si ju dokáže samo vyrobiť. Na to ale potrebuje mať dostatok oboch uvedených prvkov.

Vodík je súčasťou vody, preto sa uistite, že prijímate dosť tekutín a že je telo vždy správne hydratované. Pri nedostatku vody sa brzdí produkcia takmer všetkých telesných tekutín.

Chlór sa zasa nachádza v soli (chlorid sodný). Mnoho ľudí sa snaží obmedzovať príjem soli, no zabúdajú na to, že soľ je pre telo potrebná. Sodík plní funkciu elektrolytu a chlór je zasa potrebný pre tvorbu žalúdočnej kyseliny. Preto to so soľou síce nepreháňajte, ale zasa ju ani príliš neobmedzujte.

2. Bylinky a potraviny na podporu tvorby žalúdočnej kyseliny

Tvorbu žalúdočnej kyseliny viete podporiť aj bylinkami a potravinami, ktoré podporujú jej tvorbu.

Medzi nepatria napríklad:

  • kapusta
  • fermentované potraviny
  • chmeľ
  • púpava
  • artičoky

Pre rýchlu nápravu a zvýšenie kyslosti v žalúdku môžete použiť aj vypitie 1 až 2 čajových lyžičiek octu zriedeného s trochou vody pred alebo počas jedla. Vhodná na tento účel je aj citrónová šťava. Po jedle však už nepite vodu alebo iné nápoje, pretože tým vlastne zriedite kyseliny v žalúdku a zhoršíte tak trávenie práve skonzumovanej potravy.

Tiez sa Vam moze pacit